İstihdam seferberliğine destek
banner66

İstihdam seferberliğine destek

07 Mart 2019 Perşembe 09:19
Bu haber 318 kez okundu

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman birlikte OTSO'da düzenledikleri toplantıda, "Burası Türkiye, burada iş var" sloganıyla başlatılan "İstihdam Seferberliği 2019" kampanyasını desteklerini açıkladı.

İstihdam seferberliğine destek

Sponsor Reklamlar

Seferberlik kapsamında iş dünyasına, girişimcilere 8 farklı teşvik sunulduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2 bin 21 lira ücret ve bin 113 lira sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 lirayı devletimiz karşılamış olacak. İşveren, sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 lirayı devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz."

Şahin, işe alınacak kişinin kadın, genç ve engelli olması halinde 9 aylık sürenin 15 aya kadar uzayacağını belirterek, İş dünyasına çağrıda bulundu. Şahin, "Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor." diye konuştu.

İstihdam teşvikleri iyi anlaşılmalı

Ziver Kahraman ise teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilerle insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düştüğünü, istihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet beklediklerini söyledi.

Bu konuda Vali, Kaymakamlar,  belediye Başkanları,  Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yerel Teşkilatları ve iş dünyası kuruluşları ile bilgilendirme toplantıları yapacaklarını dile getiren Kahraman, "İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017'deki istihdam seferberliğinde kamu ile özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu ile özel sektör el ele verdi mi yapılmayacak şey yoktur." diye konuştu.

İşverenlere çağrı

Kahraman, işverenlere çağrıda bulunarak; "Türkiye'nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam seferberliği 2019'a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hem ekonominin büyümesine katkınız olsun hem de Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun." dedi. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder