Kadınlar insanca yaşamak istiyor!

09 Mart 2020 Pazartesi 09:16
Bu haber 1195 kez okundu

CHP Altınordu İl Başkanlığı, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda etkinlik düzenledi. Cinayete kurban giden kadınların fotoğraflarının yer aldığı etkinlikte, kadına yönelik şiddete dikkat çekildi.

Kadınlar insanca yaşamak istiyor!

Sponsor Reklamlar

Etkinlikte konuşan CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak, “Tüm kadınların kendilerini toplumda güçlü olarak ifade edebilmeleri erkek baskısına boyun eğmeden, mahalle baskısından uzak özgürce, her alanda kendilerini kabul ettirmeleri ile olacak bir davranış ve mücadele olmalıdır. Dünyada çok sayıda ülkede kadınlarımız baskı altındadır. Kararlarını bağımsız olarak verebilme şansları yoktur. Yılda bir gün ile kadınlarımızı hatırlamak yetmez. Ülkemizde kadına şiddet artarak devam ediyor. Bazen cinsel saldırı, bazen tecavüz, bazen de ne yazık ki öldürme olayları. İlimizde Ceren Özdemir kızımızı bir cani bizlerden ayırdı. Çözüm suçluları cezalandırmakla bitmez, asıl olan şiddetin son bulması için insanların eğitilmesi, yönetenlerin yeterli tedbirleri almasıdır.” diye konuştu.

“İnsanca yaşam istiyoruz”

Programda konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Emriye İpek Şebcioğlu İse; “Bugün kadının, kaç çocuk doğuracağından, nasıl doğuracağına, sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, hangi sokağa saat kaçta çıkabileceğine, gülüp gülemeyeceğine, konuşup konuşamayacağına, çalışıp çalışamayacağına karışanalar sana ne deme günü. Biz kadınlar, kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddete her gün yüzlerce korkunç örnekle tanık oluyoruz. Biz çok şey istemiyoruz. Biz eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz. Vermezlerse alacağız!” dedi. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin/Neşe Altaş

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x