banner66

Kalbinize özen gösterin

19 Eylül 2019 Perşembe 09:16
Bu haber 369 kez okundu

Sonbaharda hava sıcaklığının azalması, kalp damarları başta olmak üzere tüm damarlarda büzüşmeye ve kan basıncında artışa neden oluyor. Bu durum da kalbin yükünü artırıyor.

Kalbinize özen gösterin

Sponsor Reklamlar

Kalp damar hastalıklarına yakalanma oranı her geçen gün artıyor. Öyle ki biyolojik bir neden olmamasına rağmen ülkemizde koroner kalp hastası sayısı her yıl yüzde 4,7 oranında yükseliyor. Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Adnan Köşüş, özellikle de yaz aylarını geride bıraktığımız bu günlerde kalp damar hastalıkları görülme oranı yaklaşık 3 katına çıktığını söyledi.

Bunun nedenini sonbaharda hava sıcaklığının giderek düşmesi olarak açıklayan Uzm. Dr. Adnan Köşüş, “Bu da kalp damarları başta olmak üzere tüm damarlarda büzüşmeye ve kan basıncında artışa neden oluyor. Kan basıncındaki artış kalbin iş yükünü artırıyor. Ayrıca kandaki pıhtılaşma da hızlanıyor. Bu nedenlerden dolayı göğüs ağrısı ve kalp krizi bu mevsimde çok daha fazla görülüyor. Beslenme düzeninde, yaşam şartlarında ve insan psikolojisinde sonbahar döneminde meydana gelen değişimler de kalp hastalıklarının oluşumunu hızlandırıyor. Özellikle bu günlerde kalp sağlığınızı korumak için kendinizi ekstra özen göstermeniz gerekiyor” uyarısında bulundu.Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x