Kaliteli bal yiyeceğiz!
banner66

Kaliteli bal yiyeceğiz!

11 Ocak 2018 Perşembe 10:40
Bu haber 278 kez okundu

Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesissinde test üretimine başlandı. Vali Seddar Yavuz; "Tüketiciler sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır” dedi.

Kaliteli bal yiyeceğiz!

Sponsor Reklamlar

BALMER şirketinin ortakları olan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak ve diğer yetkililerle birlikte bal paketleme tesisini gezen ve analiz laboratuvarlarında incelemede bulunan Vali Seddar Yavuz, kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve test üretimine başlanan bal paketleme tesisi ile analiz laboratuvarlarının son durumları hakkında Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgiler aldı.

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 10 Milyon Avro bütçeli “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında inşa edilen bal paketleme ve analiz laboratuvarını inceledikten sonra BALMER şirketi hakkında bilgiler alan Vali Yavuz, balda rekabet gücünün artması ve ürünün daha iyi değerlendirilmesi için Ordu Valiliği tarafından hazırlanan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projede son aşamaya gelindiğini söyledi.

 Yapılan toplantı sonrası bal üreticisinin motive olduğunun altını çizen Vali Seddar Yavuz, Ordu balında markayı garanti etmek istediklerini söyledi.

 
“Üretici alın terini en iyi fiyattan pazarlayacak”


Vali Yavuz, “Arıcılık Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir. Bu denli bal analizi yapabilen laboratuvar sistemleri nerdeyse yok denecek kadar azdır. Bununla övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Burada arının balı hangi çiçekten ürettiği, katkı maddesinin olup olmadığı dahil her türlü analiz yapılabiliyor. Bundan sonra bir sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Bunu yaptığımızda, balla ilgili insanların zihnindeki şüpheyi ortadan kaldıracağız. Yediğim bal hakiki bal mıdır? Yoksa şeker midir? İnsan sağlığına zararlı bir madde var mıdır? Tüm bu soru işaretlerinin tamamını bertaraf etmiş olacağız. Böylelikle üreticimizin alın terini ve ürünün en iyi fiyattan pazarlama, aynı zaman tüketiciyi de en kaliteli balla buluşturmak gibi önemli bir işlevi görmüş olacağız” dedi.

 Vali Seddar Yavuz açıklamasının devamında, Karadeniz için önemli bir gün olduğunu belirterek, bal paketleme tesisinin bugün itibariyle test üretimine başlandığını müjdeledi.

Vali Yavuz, “Artık bundan sonra bu emaneti şirketimize teslim ediyoruz. Valiliğimizin gözetim ve denetimde, şirketimiz tamamen piyasa koşullarında hizmet edecek ve inşallah üreticimizin hak ettiği geliri de elde etmesini sağlayacak.  Aynı zamanda tüketimiz de sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı. Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler KaliteliBalYiyeceğiz

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder