"Karadeniz en avantajlı lokasyon"
banner66

"Karadeniz en avantajlı lokasyon"

19 Kasım 2018 Pazartesi 09:34
Bu haber 403 kez okundu

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, turizmde farklılaşma için Karadeniz’in en avantajlı lokasyon olduğunu söyledi ve tanıtım atağını başlattığı Ordu’dan mesaj verdi: “Yüzde 80 oranında Karadeniz’i tercih eden kesime yönelik çalışmaları hızlandırmalıyız.”

"Karadeniz en avantajlı lokasyon"

Sponsor Reklamlar

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, Karadeniz’in altın gerdanının Trabzon, Ordu ve Samsun olduğuna dikkat çekip, orman ve doğa değerleri doğru kurgulanırsa, bölgede büyük fırsatlar olduğunu belirtti. Yabancıların Karadeniz’e turist göndermemek için çaba gösterdiğinin altını çizen Erdem “Buraya gelen aşık oluyor ve kanaat kartopu etkisi yaratıyor” dedi.

 

Perşembe’nin ışıklarını kadınlar yakacak

 

Ordu’da ekoturizm adına da önemli bir projeye imza atıldı. Yöresel lezzetleri ve aile pansiyonculuğunu geliştirmek adına Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) çalışması olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Efes’in destekleriyle örnek bir yapı restore edildi. Kadınların bizzat çalıştığı Pembe Hanım’ın Konağı, bölge için bir model… Yöresel yemeklerden, pansiyonculuğa kadar geniş bir yelpazede bölge halkını, en önemlisi de kadınları turizme dahil ediyor. TÜRSAB Başkanı ve beraberindeki heyet, konakta da incelemelerde bulundu; el yapımı ürünlerin tadına bakıp, sistemin nasıl yaygınlaştırılacağı konusunda çalışma başlatma kararı aldı. TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada “Cennette bile insan olmadan yaşanmaz. Burada insanları gördük. Göğsümüzü gere gere turist getireceğiz” dedi. YAPDER Başkanı ve Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da bir açıklama yaparak “Eski ve atıl durumda çok sayıda boş ev var. Bu konak öyle bir yıldızlaşacak ki, diğer yapılar da aile pansiyonculuğu için onu takip edecek. 10 bin acentenin binde biri Perşembe’ye ilgi gösterse, lokasyonun çehresi değişir. Burada çok büyük bir potansiyel var. Mesela en az 50 çeşit endemik ot kaynağı mevcut. Neden Perşembe’de bir ot festivali yapılmasın” dedi.

 

"Hedef, 5 yıl içinde Ordu’da 3 milyon turist"

 

TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Erdem öncülüğündeki heyet, acentelerle arama toplantısı ve ildeki potansiyele ilişkin incelemelerinin ardından Ordu Valisi Seddar Yavuz’u makamında ziyaret etti. Yapılan çalışmalardaki beklentileri, tespitleri, sorunları ve çözüm önerilerini aktaran Erdem “Potansiyelden bahsediyoruz, ama bunu planlayarak, koruyarak ekonomik hale getirmezsek sonuç alamayız. Karadeniz Havzası’nda planlı bir turizm kalkınmasına geçilmesi şart” dedi. Ordu Valisi Seddar Yavuz ise, beklentileri ve talepleri aldıktan sonra, altyapı çalışmaları ve yeni projeler konusunda açıklamalarda bulundu. “Turizm hobi mi, sektör mü karar vermeliyiz. Şelaleye yol yapıp insanları ulaştıralım, ama orada da insani ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetleri verelim. Ben Vali olarak hobiyle uğraşamam. Bu nedenle, ili ve turizmi kalkındıracak hamleler içerisindeyiz” dedi. Ordu’nun kısa süre içinde 900 bin turisti yakaladığını, geçen yıla oranla yabancı turist sayısındaki artışın da yüzde 55 olduğunu belirten Vali Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine geçen yıla oranla yerli turist sayısında da yüzde 23 artış yakaladık. 5 yıl içinde, 500 bini yabancı olmak üzere 3 milyon turist Ordu’nun hedefidir. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.” Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder