Karadeniz’deki balıklar azalıyor

22 Kasım 2019 Cuma 09:37
Bu haber 1165 kez okundu

Sürdürülebilir balıkçılık için bir dizi eylem planı gerekliliğinden bahseden Kocaman Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kocaman, av yasağı döneminde sadece gırgır ile avlanmanın yasaklanmasının tek başına yeterli olmadığını söyledi.

Karadeniz’deki balıklar azalıyor

Sponsor Reklamlar

Kocaman Balıkçılık, 21 Kasım Dünya Balıkçılık Günü kapsamında kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu.

 

Osman Kocaman, Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Aydın’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı; “Gürcistan ve Abhazya’da çok küçük boyutlu hamsi avı ile Samsun’un batı tarafından yapılan kontrolsüz çaça avının Karadeniz’deki balıklarının azalmasına neden oldu.” [i] açıklamasının yerinde olduğunu söyledi. Bu bakış açısıyla bilhassa iç deniz olan Marmara’da birkaç yıla yayılacak bir planlama ile avlanacak teknelere boy sınırlaması getirilmesini söyleyen Kocaman, sularımızdaki en önemli balık türü olan hamsiye avlanma kotası getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

“Balık avcılığının yüzde 50-60’ını hamsi oluşturuyor”

Av döneminin başında alınan derinliğin 24 metreden 18 metreye çekilmesi kararının sadece Karadeniz’de değil,  Marmara Denizi’nde de uygulanması gerektiğini tekrar hatırlatan Osman Kocaman, 4,5 aylık gırgır yasağıyla sürdürülebilir balıkçılığın temellerinin atılmasının zor olduğunu belirtti. Kocaman,  “Balık avcılığının yüzde 50-60’ını hamsi oluşturuyor. Bu nedenle de hamside kotayı savunuyoruz. Denizlerimizden yılda 380-400 bin ton hamsi çıkarken bu rakam 90 bin tonların altına geriledi. Buna bir çözüm bulmamız gerek çünkü hamsi, 9 santimin üzerinde üreyebiliyor. Bu farkındalıkla yetkililerin eylem planı hazırlaması gerekiyor” diye açıkladı. Haber Merkezi

 
 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x