Kırsala estetik kent inşası

Kırsala estetik kent inşası

16 Haziran 2017 Cuma 10:27
Bu haber 517 kez okundu

Kent estetiğini ön planda tutarak Ordu’yu model şehir yapma yolunda gayret gösteren Büyükşehir Belediyesi, köylerden mahalleye dönüşen yerleşimlerde imar kirliliğinin önüne geçmek için 12 tip ev modeli belirledi.

Kırsala estetik kent inşası

Sponsor Reklamlar

Hazırlanan projelerin 4’ünün düz arazide ve 8’inin eğimli arazide uygulanmak üzere projelendirildiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, evlerin Karadeniz mimarisine özgü yapılarak köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki yapılanmanın esasını oluşturacağını söyledi.

 

Evler yöresel dokuya ve mimariye uygun olacak

 

Köylerden mahalleye dönüşen kırsal alanlarda imar kirliliğini önlemek için çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Köylerden mahalleye dönüşen kırsal alanlarda imar kirliliğini önlemek ve halkımızın ihtiyacını modern kent mimarisiyle birleştirerek yeni yaşam alanları oluşturmak amacıyla çalışma başlattık. Bu doğrultuda mahallelerimizin dokusuna uygun, Karadeniz mimarisinin izlerini taşıyacak 12 tip ev modeli belirleyerek eğimli veya düz arazi şartları için tek katlı ya da çok katlı seçeneklerden oluşan projeler hazırladık. Bu projelerimizin mimari kısmı tamamlandı; statik, elektrik ve mekanik kısmıyla ilgili çalışmalarsa devam ediyor” dedi.

 

İsteyen vatandaşlar uygulayacak

 

Başkan Enver Yılmaz projelerin öneri niteliğinde hazırlandığını belirterek, “İnşallah bundan sonra, kırsal alanlarda yapılanmamızın esası bu yapılardan oluşacak. Hazırlamış olduğumuz projeleri ilçe belediyelerimizin imar müdürlüklerine göndereceğiz ancak öneri niteliğinde hazırladığımız bu projelerin uygulanması noktasında herhangi bir zorlama olmayacak. İsteyen vatandaşlarımız, bu hazır projelerden yararlanarak hızlı bir şekilde inşaata başlayabilecek” diye konuştu. Haber Merkezi

 

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder