banner66

Klimayı doğru ayarlayın!

31 Temmuz 2019 Çarşamba 09:32
Bu haber 434 kez okundu

Yaz sıcaklarının en yüksek seviyeye ulaştığı şu günlerde nem oranlardaki artışında etkisiyle özellikle kronik solunum ve kalp hastalıkları olanlar ve küçük çocuklar vücut ısılarında kontrolsüz artışa bağlı olarak ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor.

Klimayı doğru ayarlayın!

Sponsor Reklamlar

Aslında klimalı ortamların sağlık açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Kutlu “Uygunsuz klima kullanımı viral üst solunum yolu enfeksiyonları, yüz felci, kas tutulmaları ve ağrılara yol açabilir” dedi.

ortam sıcaklığı 6-8 derece düşük olmalı

Klimaların oda içinde doğru yerlere yerleştirilmesi ve soğuk havanın doğrudan vücudun üzerine gelmeyecek şekilde ayarlanmasının altını çizen Prof. Dr. Ali Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü “İç ortam sıcaklığının dış ortam sıcaklığından 6-8 derece düşük olması, ortamın çok hızlı soğutulmaması, nem oranının yüzde 50’yi aşmaması, klima kullanılan yerlerde kapı ve pencerelerin kapalı tutulması ve gece yatmadan klimaların kapatılması önemlidir. Düzenli bakımı yapılan klimalar ortamın nemini düşürerek ve ideal ortam ısısını sağlayarak (yaklaşık 23-24 derece) sadece konfor açısından değil, sağlık açısından da önemli rol üslenmektedir. Klimalar havanın nemini yoğunlaştırıp su olarak dışarı attığı için bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar akciğer ve üst solunum yollarında enfeksiyonlara yol açan mikropların ve mantarların üremesi için uygun ortam oluşturabilmektedir. Özellikle nem ve su içeren ortamlarda yaşayan ve havalandırma sistemleri yoluyla havaya karışarak lejyoner hastalığı denilen zatürreye neden olabilen lejyonella bakterisi çok tehlikelidir.” Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x