Kolluk Gözetim Komisyonu eğitimi

27 Aralık 2019 Cuma 09:31
Bu haber 1611 kez okundu

6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanuna göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Kolluk Gözetim Komisyonu”nda görev alacak personellere eğitim verildi.

Kolluk Gözetim Komisyonu eğitimi

Sponsor Reklamlar

Valilik toplantı salonunda, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı ve İl İdare Kurulu Müdürü Yusuf Karataş tarafından verilen yapılan eğitime, İlçe Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürleri ile personelleri katıldı.

Yapılan eğitimde; 20.05.2016 tarihli ve 29717 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan 6713 Sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında kolluk şikâyet sisteminin daha etkili ve hızlı işlemesini sağlamak, saydamlığını ve güvenilirliğini geliştirmek üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Kolluk Gözetim Komisyonu”nun çalışma esas ve usulleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Kolluk Gözetim Komisyonu’nun, kolluk şikâyet sistemine ilişkin olarak yürütülen bütün iş ve işlemlerde uzmanlaşma, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ile bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerinin hayata geçirilmesi açısından önemli katkılar sağlayacağını ifade eden İl İdare Kurulu Müdürü Yusuf Karataş, “Kolluk Gözetim Komisyonu”, kolluk şikâyet sisteminin işleyişine dair ilkeleri belirleyecek. Ayrıca Kolluk Gözetim Komisyonu ile bağlı kuruluşlar, valilikler ve kaymakamlıklar arasında, kolluk görevlileri hakkında idari mercilerce yürütülen ceza ve disiplin işlemleriyle ilgili olarak gerekli bilgilerin kaydedilmesi ve yapılan uygulamaların izlenmesi amacıyla "Merkezi Kayıt Sistemi" veri tabam oluşturulacak ve kolluk görevlileri hakkında komisyona veya diğer idari mercilere yapılan her türlü ihbar ve şikayet merkezi kayıt sisteminden bir numara verilerek kayıt altına alınacak” dedi. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x