"Konut kredi faizleri düşürülsün!"
banner66

"Konut kredi faizleri düşürülsün!"

26 Aralık 2018 Çarşamba 10:01
Bu haber 352 kez okundu

Ordu Müteahhitler Derneği (OMDER) Başkanı Fatih Titiz ekonomide alınan tedbirleri yakından takip ettiklerini ifade ederek, zor günlerde Türkiye ekonomisine adeta kaldıraç görevi yapan inşaat sektörünün yalnız bırakılmamasını istedi.

"Konut kredi faizleri düşürülsün!"

Sponsor Reklamlar

Konut kredi faizlerinin yüksek olduğuna işaret eden Titiz, piyasanın açılması ve vatandaşın konuta erişimi için kredi faizlerinin düşürülmesini talep etti. Titiz son dönemde konut kredi faizlerinin 0,98 e düştü haberlerinin de gerçeği yansıtmayarak müteahhitleri zor durumda bıraktığını söyledi.

OMDER Başkanı Titiz bankaların kendi alacaklarını tahsil etmek için bir uygulamaya girmiş olduklarına değinerek, sadece banka borcu bulunan firmalara 1,78 oran baz alınarak uygulanan bir kredi olduğuna değindi. Titiz, bankaların 0,98 oranı uygulamak için müteahhitten 0,80 gibi oranı talep ettiğine ve bunun da 100000 TL gibi bir kredide 30000 TL gibi bir rakama denk geldiğini belirtti. Mevcut ekonomik koşullarda piyasa şartlarının müteahhitleri yeterince zorladığını belirten Titiz, "Sadece müteahhitin elinin taşın altında olmasından ziyade, biz devletimizden bankalar ile bir anlaşma yapıp koşulsuz 0,98 oranın verilebileceği bir ortamın oluşturmasını talep ediyoruz" dedi.

Şu an konut almak için doğru zaman mıdır sorusuna Titiz, "Maliyetlerimiz çok yükseldi ve bu yükseliş şu anda fiyatlarımıza yansımadı. Yeni inşaat ruhsat alımını yüzde 50 den fazla azaldı. Bu ne demek? Artık daha az inşaat arzı olacak ve stoklar hızla tükenecek. Birde maliyetlerin fiyatlara ekleneceğini hesaba katarsanız, şu anda konut almanın tam zamanı olduğunu görürsünüz. Tıpkı 2001 krizinden sonra 2003 yılı ve sonrasında yaşanan gibi bir süreç bizi bekliyor "diye konuştu. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder