banner66

Kurban alırken dikkat!

26 Temmuz 2019 Cuma 09:25
Bu haber 248 kez okundu

Tarım ve orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulundu.

Kurban alırken dikkat!

Sponsor Reklamlar

İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; "Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle ilimizde ve Ülkemizde hayvan hareketlerinde artışlar meydana gelmektedir. İl dışı hayvan hareketleri veteriner sağlık raporu ile il içi hayvan hareketleri ise hayvan pasaportu veya nakil belgesi ile yapılmaktadır. Bu bakımdan, büyükbaş hayvan satın alacak olanlar hayvanların kulak küpesi ve pasaportunun olup olmadığını, küçükbaş hayvan satın alacakların ise hayvanların kulak küpesi ile nakil belgesi olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise "Veteriner Sağlık Raporu" olup olmadığına dikkat etmeleri ve bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Ayrıca, ilimizde kesilen hayvan sayısını belirlemek ve hayvan kayıtlarının güncelliğini korumak amacıyla, kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları kesim tarihlerinden itibaren yedi gün içinde en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilmelidir" dedi.

Kurban bayramı boyunca nöbetçi veteriner hekimlerin il genelinde görevde olacağını ve bu konuda her türlü tedbirin alınacağını söyleyen Yılmaz, "Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince her türlü kontrol ile denetimleri yapmak ve ihbarları değerlendirmek üzere İl/İlçe Müdürlüklerimizde yeterli sayıda nöbetçi Veteriner Hekim görevlendirilmiştir. Denetimler sonucunda salgın veya bulaşıcı hayvan hastalığı bulunan, kulak küpesi ve belgesi olmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine hiçbir surette izin verilmeyecektir. Bunların yanında, kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların veteriner hekimlerimiz tarafından muayene ve gerekli kontrolleri yapılacak, sağlıklı bulunan hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek iller arası nakline müsaade edilecektir. Ayrıca, sürdürülebilir bir hayvancılık için damızlık dişi hayvan varlığının arttırılması amacıyla 2019 yılında gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak kesimleri yasaklanmıştır. Bu hayvanlar kurban satış yerlerine alınmayacak ve kurbanlık olarak sevkine müsaade edilmeyecektir" şeklinde konuştu.

İl hayvan varlığının kurbanlık hayvan ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu vurgulayan Yılmaz; "Kurbanlık olarak ilimizde bu yıl 17 bin 406 büyükbaş,  12 bin 148 adet ise küçükbaş hayvanımız mevcut. 2018 yılında ise kurbanlık olarak kesilen büyükbaş hayvan sayısı 9 bin 432 adet, küçükbaş hayvan sayısı ise 10 bin 119 adet gerçekleşmiştir. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere kurbanda kesilebilecek hayvan varlığımız ilimiz ihtiyacını fazlası ile karşılayacak durumda olduğundan kurban bayramında vatandaşlarımız kurbanlık hayvan temini hususunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır." diye konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x