“Lanetliyoruz!”
banner66

“Lanetliyoruz!”

16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:38
Bu haber 198 kez okundu

AK Parti İl Başkanları, 81 ilde eş zamanlı ortak basın açıklaması gerçekleştirerek; ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, bunu protesto eden Filistinlilerin İsrail tarafından katliama uğramasını basın açıklaması ile protesto etti.

“Lanetliyoruz!”

Sponsor Reklamlar

Ordu Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını yapan AK Parti Ordu İl Başkanı Uğur Çelenk, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Kudüs; Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyor, uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin harekete geçmeye çağırıyoruz. Aksi halde Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, AKP Ordu Milletvekili Aday Adayı ve Fatsa eski Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, MHP Ordu Milletvekili Aday Adayları Cemal Enginyurt, Sevinç Aksoy, MHP Altınordu İlçe Başkanı Erol Bayram, sendika başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Ordu Yorum/Yasemin Kuzu

 

Anahtar Kelimeler LanetliyoruzAkp

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder