Maden sondajları için bilirkişi heyeti

19 Aralık 2019 Perşembe 10:25
Bu haber 454 kez okundu

Ünye ve Fatsa mahallelerinde maden arama sondajlarında suların içilemez hale gelmesi sonrası açılan dava için bugün bilirkişi heyeti inceleme yapacak.

Maden sondajları için bilirkişi heyeti

Sponsor Reklamlar

Ordu İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonunda görevlendirilen bilirkişi heyetinin yarın inceleme yaparak rapor hazırlayacağını belirten Ordu Çevre Derneği üyesi Eren Atasoy, “Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırması beş yıldır çalışmasını sürdürüyor. Maden alanını genişletmek için yeni bir ÇED süreci başlattı. Tedirginiz. Bunlar yetmiyormuş gibi, MTA Fatsa ve Ünye’nin mahallelerinde maden arama sondajları başlattı. Başta Fatsa ve Ünye olmak üzere Korgan ve Kumru havzası maden sahası haline getirilmek isteniyor. Sondajlarla ormanlara zarar verilirken sularımız zehirlendi, içilemez raporu verildi. Bu nedenle dava açıldı. Şimdi bilirkişi heyeti gelerek sondajın etkileri hakkında rapor hazırlayacak.” dedi.

Olumsuz etkileniyoruz

Atasoy açıklamasını sürdürerek, “Altı mahalleyi kapsayan 793 hektarlık bir alanda maden arama sondajı vurulmaya başlandı. MTA Genel Müdürlüğü sitesinde yayımlanan dosyada Gökçe Kodalı mevkiini kapsayan iki sondaj noktası vardı. Biz 50 kişi davacı olmuştuk bizim dava sürecimiz OHAL dönemine denk geldiğinden ret edildik. Dosyada sondaj noktası olmamasına rağmen Şenyurt Tepe Mahallesi Kızılkaya ormanına sondaj girişiminde bulunulmuştu. Halkı üç gün direnmiş ama OHAL’i fırsat bilip halka geri adım artırmışlardı. Bölgede sondaj devam ederken aynı bölgede farklı bir alana hukuksuz sondaj yapmak istediler. Köylü duruma müdahale etti. Yapılan şu tahlil sonucu içilemez raporu verildi. Yeniden açılan dava sonucu Ordu İdare Mahkemesi bilirkişi ataması yaptı. Cuma günü keşif olacak. Altıntepe maden şirketinin kapasite artırımına gittiği bu dönemde bölgemizi ve toprağımıza suyumuza sahip çıkma zamanı. Bugün 10.00’da keşif bölgesi olan Ünye ilçesi Şenyurt Tepe Mahallesi’ne Kızılkaya mevkiine halkımızı davet ediyoruz” diyerek çağrı yaptı. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x