Milli fındık politikası şart!

13 Şubat 2020 Perşembe 11:18
Bu haber 3193 kez okundu

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça; “Fındığımızın ham madde olarak satılmasına gönlümüz razı gelmemeli, fındığımızı artık katma değeri yüksek mamul ürünlere dönüştürebilecek çalışmaları ve girişimleri yapmalıyız” dedi.

Milli fındık politikası şart!

Sponsor Reklamlar

Fındık için yapılan çalışmaların neticesini vermeye başladığını dile getiren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça; “Fındık ürünümüzün önü açıktır düşüncesindeyim. Sorunlarımız gerekli ve yetkili makamlara iyi, anlaşılır ve net bir şekilde anlatılabilirse geri dönüşümün olduğunu görüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana gerek çiftçilerimizle gerek oda başkanlarımızla gerek genel başkanımızla gerek milletvekillerimizle gerek TMO genel müdürü ve il müdürleriyle ve gerekse tarım bakanlığı yetkilileri ve sayın bakanla yapılan istişareler, görüşmeler ve çözüm önerilerini anlatarak karşılıklı yapılan diyaloglarla çözüm noktasında önemli mesafeler alınmıştır. Bu gelişmelerin teyidi 10/02/2020 tarihinde TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Mersin’de bir toplantıda yapmış olduğu konuşmada dile getirilmiştir. Genel müdürün yaptığı konuşmada artık TMO’nun aldığı ve regülasyon görevi üstlendiği ürünlerin fiyatını hasat sezonu öncesi açıklayıp sezon boyunca piyasada alımlarımızı devam ettirip aldığımız tarım ürünlerini gereği gibi değerini bulması için çalışmalarımızı devam ettireceğiz açıklamasıdır. Bu tarım ürünleri arasında ilimizde ve bölgemizde 400 bin ailenin geçim kaynağı olan fındık ürünümüzde vardır.”dedi.

Gerekli girişimler yapılmalı

Bu gelişmeler ışığında milli ürünümüz olan fındığın “milli bir politikasının oluşturulması”  gerektiğini dile getiren Akça; “Buradan fındığın paydaşları olan diğer taraflara da seslenerek artık fındığımızın ham madde olarak satılmasına gönlümüz razı gelmemeli, fındığımızı artık katma değeri yüksek mamul ürünlere dönüştürebilecek çalışmaları ve girişimleri yapmalıyız, gerekirse ilimize fındıkla alakalı mamül ürünlerin yapılabileceği entegre fabrikaların olduğu bir organize sanayiyi hayata geçirmek olmalıdır.” diye Konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x