banner66

Ordu balda birinci!

22 Ocak 2020 Çarşamba 09:51
Bu haber 4221 kez okundu

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “Ordu, 17 bin ton bal üretimi ile ülkemizde ilk sırada yer alırken yaklaşık 3 bin aile arıcılıkla geçimini sağlamaktadır. Ordulu arıcılar sadece bal üretimiyle ilimiz ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 milyon TL civarında katkı sağlamaktadır” dedi.

Ordu balda birinci!

Sponsor Reklamlar

Artırılması Projesi" kapsamında Çatalpınar, Gürgentepe ve Altınordu ilçelerinde arıcılara yönelik eğitim toplantıları düzenlendi. Altınordu’da gerçekleştirilen eğitime Vali Yardımcısı Bayram Gale, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, DOKA Ordu Koordinatörü Harun Göçer, Ordu Bal Üreticileri Birliği Başkanı Necati Aydın ve çok sayıda arıcı katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitimde söz alan İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Oldukça zor şartlarda üretim yapan, ülkemizi karış karış dolaşan ve dünyanın en tatlı besini olan balı sofralarımıza taşıyan siz değerli arıcılarımızı öncelikle kutlamak istiyorum. Gerçekten zor şartlarda üretim yapıyorsunuz" dedi.   

İlimizde bal üretimini artırmak amacıyla önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Yılmaz; "Ordu, 17 bin ton bal üretimi ile ülkemizde ilk sırada yer alırken yaklaşık 3 bin aile arıcılıkla geçimini sağlamaktadır. Ordulu arıcılarımız sadece bal üretimiyle ilimiz ekonomisine yılda yaklaşık 250-300 milyon TL civarında katkı sağlamaktadır. Ancak İl Müdürlüğü olarak bizler arıcılık sektörünün sağladığı bu katkıyı yeterli bulmuyoruz. Bir taraftan bal üretiminde verim ve kaliteyi artırmak için çalışmalar yaparken diğer taraftan da arı ürünlerinde çeşitliliği sağlamak ve arıcılarımızın gelir seviyelerini yükseltmek amacıyla birçok proje uyguluyoruz. Bu kapsamda arıcılarımıza polen toplama tuzağı dağıtımı gerçekleştiriyor ve arı sütü üretimini artırmak amacıyla önemli projeler hayata geçiriyoruz. Bunun yanında Arıcılık Araştırma Enstitü Müdürlüğümüzle birlikte arıcılarımıza yönelik eğitimler düzenliyoruz. Şimdi ise üretilen arı sütlerinin satışı noktasında Ordu Büyükşehir Belediyemiz devreye girdi. Balmer A.Ş'nin de yakın zamanda hem paketleme tesisi olarak hem de arı ürünlerinin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak bir tesis olarak tam manasıyla faaliyete geçirileceğine inanıyorum. Tüm bunların sonucunda arıcılık sektörü ilimiz ekonomisine bugün sağladığından çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Sözlerime son verirken değerli hocalarımıza arıcılarımızı eksik oldukları konular hakkında bilgilendirdikleri için teşekkür ediyorum. " dedi.

Vali Yardımcısı Bayram Gale ise; "İlimiz, Ülkemizde bal üretiminde birinci sıradadır. Ülkemiz ise Dünya bal üretiminde Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Ülke olarak bal üretiminde şuan Çin'den sonra ikinci sırada olsak da kalite açısından birinci sırada olmalıyız. Türk balının Dünyadaki rekabetini ve kalitesini artırmak hepimizin ortak sorumluluğu ve görevidir. Türk balı olarak dünyada böyle bir konumdayken dünyanın her yerine ulaşabilme şansımız ve potansiyelimiz var. Ürettiğimiz balın ulaşılabilir, güvenli ve belli bir standardı olması lazım. Bizler marketten aldığımız ürünün kavanozunu açmadan nerede üretildiği, besin değerleri gibi özellikleri etiket bilgilerinden öğrenmemiz lazım. İnşallah bunu da hep birlikte başaracağız. Bizler Valilik ve diğer kurumlar olarak her zaman arıcılarımızın yanındayız." diye konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x