ORSEV’de “Umut” konuşuldu
banner66

ORSEV’de “Umut” konuşuldu

15 Nisan 2019 Pazartesi 10:20
Bu haber 1229 kez okundu

Ordu Sanatevi’nde yapılan “Edebiyat Söyleşisi”nde Yazar Coşkun Özbucak tarafından “Umutlu yaşamak ve umudu yazmak” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

ORSEV’de “Umut” konuşuldu

Sponsor Reklamlar

Ayda bir gerçekleştirilen “Edebiyat Söyleşi”nde Yazar Coşkun Özbucak, Gülsüm Cengiz’in “Umut Hep Vardır”, kendisinin de “Üzülme Güneş Yeniden Doğacak” adlı deneme kitaplarından umutla ilgili paragraflar okuyarak umudun yitirilmemesi gerektiğine dikkat çekerek sunumunu gerçekleştirdi.

Söyleşiye katılanların da görüşlerini belirttiği etkinlikte Yazar Coşkun Özbucak umutla ilgili, insanların umutlarını diri tutmalarının gerekliliğini vurgularken yazarların da umut veren yazılar yazmalarının önemli olduğunu söyledi.

Umut yitirilmemeli

Özbucak’ın konuşmalarında ve okumalarında öne çıkan görüşler şöyle oldu. Gülsüm Cengiz’in kitabından, “Gecenin en karanlık anı, güneşin doğuşuna en yakın zamandır. Kışın ardından ilkyaz gelir, yenilenmeleri, sevinçleri, umutları içinde taşıyarak. Çürüyenin, kuruyanın yerine nasıl yepyeni filizler çıkıyorsa doğada, toplumda insanların yaşamında da yeni sürgünler, umutlar ve sevgiler vardır. Çünkü insan değişen ve değiştirendir.”

Kendi kitabından da, “Olumsuzluklar karşısında inatla durmak, geleceğe güvenmekle olur. Yani umudu sağlam temellere oturtmak zorundayız. Başkası yalan”, “Bir bebeğin masumiyeti kadar temiz olan umut, insanın kanıdır, yüreğidir, canıdır. Yaşayabilmek, direnebilmek, aşılmaz sanılanları aşmak için, geleceğe inancı simgeler.”, “Umudunu yitirmiş insan, ayakta duran et yığınından başka bir anlam ifade etmez. Düşünen, sorgulayan birinin umutlarını tüketmesi kabul edilemez.”

Yazarın sunumundan sonra katılımcılar da söz alarak görüşlerini dile getirdi. Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder