Osmanlı ekmeğine yeni yorum!

14 Ekim 2019 Pazartesi 09:50
Bu haber 444 kez okundu

Ordu'da bir işletme tarafından yapılan ve "Osmanlı ekmeği" olarak bilinen ekmek, fındık ve mısır unu başta olmak üzere 13 farklı tahıl unu ve baharat çeşitleriyle yapıldıktan sonra tartılarak satılıyor.

Osmanlı ekmeğine yeni yorum!

Sponsor Reklamlar

Altınordu ilçesi Şahincili Mahallesi'ndeki bir market zincirine ait fırında, uzunluğu yaklaşık 3 metre gelen, kilosu ise ortalama 15-20 kiloyu bulan Osmanlı Ekmeği yapılıyor.

Fırın ustası tarafından yöreye has fındık ve mısır ununun yanı sıra çavdar, haşhaş tohumu, dere otu, çörek otu, çekirdek içi, susam, sarı ve mavi haşhaş ile yulaf ezmesi gibi ürünlerin karışımıyla elde edilen ekmek, yaklaşık 5 saatte hazırlanıyor. 

Uzun süre bayatlamadan da kalabilen ekmeğe yöre halkı tarafından oldukça ilgi gösterilirken, ekmeğin kilogramı ise 7 liradan satışa sunuluyor. 

Firmanın üretim müdürü ziraat mühendisi Ece Biroğlu, yaptığı açıklamada, Osmanlı ekmeğinin Türkiye'de farklı illerde bilinen ve farklı karışımlarla hazırlanan bir ekmek çeşidi olduğunu söyledi. 

Bazı yörelerde ekmeğin 7 farklı çeşit kullanılarak yapıldığını kaydeden Biroğlu, kendi firmalarının ise bu çeşidi başta fındık ve mısır olmak üzere 13 çeşide çıkardığını belirtti. 

Ekmeğin fırın ustaları tarafından titizlikle hazırlanarak tüketiciye sunulduğunu aktaran Biroğlu, daha önce tepsilerde hazırladıkları ekmeği artık kilo bazına taşıdıklarını ve şu anda 20 kiloya varan ekmek hazırlayabildiklerini dile getirdi. 

Eski günlerin lezzeti olarak bir ekmeği Ordu'ya has ürünlerle buluşturdukları için mutlu olduklarını ifade eden Biroğlu, ekmeğin sağlık yönünden de faydalı olduğunu, bu nedenle ekmeğe fazla rağbet gösterildiğini vurguladı. AA

 


Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x