"Performans ödemeleri artmalı"
banner66

"Performans ödemeleri artmalı"

06 Aralık 2018 Perşembe 10:01
Bu haber 328 kez okundu

Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Bilal İnanlı; “Sağlık çalışanları çok zor şartlar altında çalışıyor. Döner sermayeden performans ödemelerinin arttırılmalı sabit ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı" dedi.

"Performans ödemeleri artmalı"

Sponsor Reklamlar

"Sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye uygulamalarındaki adaletsizlikler ve bu adaletsizliği daha da büyüten keyfi düzenlemeler, her geçen gün iş motivasyonunu ve çalışma barışını bozmaktadır” diyerek tepki gösten İnanlı'nın açıklaması şöyle: 

"Döner sermaye çalışanın emeği sonunda elde ettiği hakkıdır. Ancak ne yazık ki halen ele geçen ek ödemelerin, sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılmaması büyük haksızlıktır. Bir an önce adil bir ek ödeme sistemi kurulmalı ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Döner sermaye bütçesi, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte hastanelerin sundukları sağlık hizmetinin karşılığında başta SGK olmak üzere ilgili kurumlardan tahsil ettiği ücretlerden oluşmaktadır. Başlangıçta sadece hastanelerin bazı giderlerinin karşılanmasında kullanılan döner sermaye bütçesine, aradan geçen 16 yıl içinde yeni angaryalar ve yeni külfetler eklenmiştir. Hastanenin bazı giderlerini karşılamakla başlayan mali yükler bugün adeta bir özel hastane ile eş değer olarak tüm giderlerin karşılandığı bir hale gelmiştir. Mevcut performans sisteminin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir. Sistem daha adil bir yapıya kavuşturulmalı, sağlık çalışanlarının toplam gelirlerinin en az yüzde 80’i sabit, yüzde 20’sinin ise performansa dayalı olmalıdır. Mesleki saygınlığımız korunmalı, şiddet son bulmalıdır. Ek ödeme tavan puanları artırılmalıdır.  Yoğun iş yükü altında ezilme, 24 saatten fazla çalışma ve günaşırı nöbetler son bulmalıdır. Tavan Katsayılarımız ve Unvan katsayılarımız arttırılsın.  Döner sermaye ek ödemelerimiz emekliliğe yansıtılsın." Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder