Radyasyon açıklaması!
banner66

Radyasyon açıklaması!

23 Mayıs 2019 Perşembe 09:16
Bu haber 2021 kez okundu

Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi’nin, Radyoaktivite Çevresel İzleme Haritasına göre Ordu’daki radyasyon değerlerinin kabul edilebilir düzeyin çok üstünde olduğu yolunda, sosyal medyada birtakım bilgiler ve paylaşımların yer almasının ardından Ordu Valiliği açıklama yaptı.

Radyasyon açıklaması!

Sponsor Reklamlar

Avrupa Birliği radyasyon ölçüm haritalarında Ordu'nun aşırı derece radyasyonlu görünmesi paniğe yol açtı. Haritada 21 Mayıs’ta saat 12:00 ile 18:00 arası aşırı radyasyon yükselişi görülüyor. Haritada ölçümün yapıldığı tüm şehirler radyasyon değerinin az olduğunu ifade eden yeşil renk ile, Ordu ise değerin yüksek olduğunu gösteren tek il olarak mor renk ile gösteriliyor.

 

Paylaşılan haberlerin ardından Valilikten şu açıklama yapıldı: “Sosyal medyada yer alan paylaşımlar üzerine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzün KBRN ekibi tarafından şehrimizin 5 değişik noktasında ve Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü bahçesinde bulunan cihaz çevresinde ölçümler yapıldı. Yapılan ölçüm sonunda çıkan değerlerin normalin altında olduğu görülmüştür. Normal değer olan miliradyan 50 iken, ilimizin muhtelif bölgelerinde yapılan ölçümlerin ortalama değer mikroradyan 40 çıkmıştır”

 

Açıklamada Avrupa Birliği’nin ölçümleri sırasında radyasyon miktarının neden bu kadar yüksek çıktığı, hatanın nereden kaynaklandığı ise belirtilmedi.  
Haber Merkezi

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder