Sonbahar hastalıklarına dikkat!

13 Eylül 2019 Cuma 09:33
Bu haber 1046 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanı Uz. Dr. Ayhan Kaya, sonbahar enfeksiyonlarına karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Sonbahar hastalıklarına dikkat!

Sponsor Reklamlar

Doğal beslenmeye özen gösterin

Bağışıklık sistemini ayakta tutmanın en önemli yollarında biri dengeli ve doğal beslenmeden geçmektedir. Karbonhidrat ve protein dengesi gözetilerek yoğurt, peynir, yer fıstığı, yulaf gibi doğal prebiyotik bakımından zengin besinlerin günlük tüketilmesine özel gösterilmelidir. Dengesiz beslenme vücudun savunma sistemlerini bozabilmekte ve kolayca atlatılabilecek hastalıklar daha ağır tablolara dönüşebilmektedir.

Ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin

Sonbahar enfeksiyonlarına karşı hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Alınabilecek en basit önlem ellerin sık sık yıkanmasıdır. Eller kurallara uygun bir şekilde yıkanmalı ve dış ortamlara temas ettikten sonra buruna, göze, ağza temas ettirilmemelidir.

Kaliteli uyku sizi zinde tutacaktır

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut direncini artırmak için kaliteli ve yeterli uykuya önem verilmelidir. Erişkin bir kişinin gürültüsüz, rahat bir ortamda 7-8 saat uyuması zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Vücuda yararlı hormon salınımının uyku sırasında artış gösterdiği unutulmalıdır.

Sonbahar yorgunluğundan su içerek kurtulun

Günlük 1.5-2 litre su tüketimi, vücudun su kaybını önleyeceği gibi vücut ısısını dengelemekte, solunuma yardımcı olmakta ve besinlerin sindirimine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte bahar aylarında yaşanan yorgunluk hissiyle mücadelede yeterli su tüketiminin önemi bir yeri bulunmaktadır. Toksin atımını ve vücudu canlandırmak için hayati önem taşıyan su tüketimi solunum yolunun nemli kalmasını da enfeksiyonların daha sık ortaya çıkmasını engellemektedir. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x