“Sonuçlar kıyaslanamaz!”

20 Temmuz 2020 Pazartesi 10:20
Bu haber 1807 kez okundu

Karadeniz İhracatçı Birlikleri’nde, rekolte konusunda yapılan açıklamada, İhracatçı Birliği’nin Mayıs sonu bazlı rekolte tahmini ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkladığı Temmuz ayı sonuçlarının birbirleri ile kıyaslanamayacağı belirtilerek, önümüzdeki hafta itibari ile İhracatçı Birliği’nin sayım sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

“Sonuçlar kıyaslanamaz!”

Sponsor Reklamlar

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi: Bilindiği üzere, Birliğimiz Rekolte Tesbit Komitesi tarafından açıklanan tahmini rakam, Mayıs ayı sonu itibari ile bahçelerdeki durumu göstermektedir. Yine ısrarla belirtmemize rağmen maalesef kamuoyunun dikkatlerinden bir hususun kaçtığuını görmekteyiz. Tahmin sonucumuz; Mayıs sonundan hasat zamanına kadar geçecek süre içerisinde % 15 daha kayıp olabileceği varsayılarak ve bu kaybın toplam rakamdan düşülmesi ile elde edilmiş bir rakamdır.


Son ve kesin tahmin çalışmamız ise Temmuz ayı itibari ile başlamış olup, halen ekibimiz bahçelerde gözlemlerini sürdürmektedirler. Önümüzdeki hafta itibari ile sayım sonuçlarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.


Bu çerçevede, İhracatçı Birliği’nin Mayıs sonu bazlı tahmini ile Sn. Bakanımızın açıkladığı Temmuz ayı sonuçları birbirleri ile kıyaslanamaz. Zira çok farklı dönemleri ihtiva etmektedirler. Mayıs ayı ile Temmuz ortası arasında bahçelerde gerçekte ne kadar kayıp olduğu ve özellikle Mayıs ayında tesbitinin yapılması mümkün olmayan ve çok önemli bir parametre olan “çotanaktaki sağlam tane sayısı” rakamları değerlendirilerek İhracatçı Birliği 2020 Ürünü Tahmini  Rekoltesi elde edilecektir. Sonucu da hemen açıklayacağız.


Bütün bu çalışmalar belli bir metod ve bilimsel veriler ile 15 yıldır bu konuda tecrübeli mühendis ve istatistikçiler tarafından yapılmaktadır.  Bu konular hissi reaksiyonlara konu olmayacak kadar ciddidir.” Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x