banner66

Spor yaralanmalarına dikkat!

19 Ağustos 2019 Pazartesi 09:34
Bu haber 459 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haci Önder spor yaralanmaları ve diz ve kalça artroskopisi hakkında merak edilenleri anlattı.

Spor yaralanmalarına dikkat!

Sponsor Reklamlar

Önder’in açıklaması şöyle: “Sağlıklı olmanın ilk koşulu spor yapmaktır. Spor yapmanın yaşı yoktur. Spor herkes içindir; yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun, insanların kendilerini iyi ve sağlıklı hissetmesi için iyi bir yoldur.

Sporcuların en sık yaşadığı sakatlıkların başında diz sakatlıkları gelmektedir. Özellikle Futbol, basketbol, tenis gibi sporlarda diz sakatlıkları daha sık görülmektedir. Koşarken aniden durma, yana dönme, pivot hareketleri, zıplayıp yere düşmeler ve ani dönüşler sonucu sakatlık oluşabilir. Sporcuların genellikle diz ekleminde hasar, ön çapraz bağ, iç menisküs, iç yan bağ ve dış menisküs yaralanmalarını görüyoruz. Ayrıca spor esnasında kalça, diz ve ayak bileği çevresinde kas ve tendon yaralanmaları olabilir.

 Menisküs ya da kıkırdak sorunlarında kişi ağrıdan şikâyetçidir. Aktivite ya da idman, koşu, diz bükme, merdiven tırmanma ve squad egzersizleri ile ağrı artar. Diz büküldüğünde dizden ses gelebilir. Uzun süre aynı pozisyonda oturma ya da ayakta durma bacakta rahatsızlığa neden olur ve ilk hareket ağrılı olur. Diz şişebilir ve rahatsızlık verir. Dizde takılma, kilitlenme olabilir. Çapraz bağ yaralanmasında ise kişi, spor sırasında dizinde aniden bir şeyin koptuğunu farkeder ve hızla dizinde şişlik meydana gelir. Daha sonra dizinde güvensizlik hissi öne çıkar.  Bu tür sakatlanmalar tedavi dilmediği takdirde ciddi sorunlar doğurabilir. 

• Artroskopik cerrahi;

Artro eklem, skopi ise bakmak demektir. Artroskopi ekleme bakmak anlamında kullanılır. Artroskopik cerrahi, eklemi ilgilendiren hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan minimal invazif bir yöntemdir. 

Artroskopi işlemi ile bir santimetreden küçük kesiler kullanılarak, küçük bir kamera yardımıyla eklem içi görüntülenir. Ameliyat sırasında, eklem içindeki yapılar 4-6 kez büyütülerek görüntü sağlanır, böylece ayrıntılı bir tanı imkanı vardır. Artroskopi ile saptanan kıkırdak, bağ ve menüsküs yaralanmaları gibi problemlerin tedavileri günümüzde gelişen teknoloji ve özel aletler sayesinde aynı seansta yapılabilmektedir.” Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x