Tarihi camiide çalışma başlıyor

13 Mayıs 2019 Pazartesi 09:23
Bu haber 4246 kez okundu

Mustafalı Mahallesinde bulunan ve uzun yıllardır ibadet edilmediği için çürümeye terk edilen Eski Mustafalı Camii’nin aslına uygun olarak restore edilmesi için çalışmalara başlanıyor.

Tarihi camiide çalışma başlıyor

Sponsor Reklamlar

Cami içerisinde incelemelerde bulunan Başkan Ulaş Tepe, “İlçemizin tarihi eserlerinin bir kısmı kayıt altına alınmış durumda. Birçok mahallemizde tarihi niteliklere sahip eserlerimiz var. Bunların kayıt altına alınması, korunması ve değerlendirilmesi adına çalışmalarımız olacak. Eski Mustafalı Cami için gerekli çalışmalara başlayacağız” dedi.

Yüzyılı aşkın tarihi var

Kesme taşlarla 19. yy’ın ortalarında inşa edildiği bildirilen caminin dış yapısı oldukça sağlam durumda bulunuyor. İçerisindeki ahşap kısımdaki işlemelerin ve renklendirmelerin canlı olduğu tarihi caminin döşemelerinde çökme ve kırılmalar tespit edildi.

Cami ve çevresi birlikte ele alınacak

Mahalle merkezinin biraz daha uzakta gelişmesi sebebiyle zaman içerisinde önemini kaybeden ve yaklaşık 40 yıl önce ibadete kapanan caminin çevresiyle birlikte projelendirilerek tarihi-kültürel peyzaj alanı şeklinde düzenlenmesi amaçlanıyor. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x