Tiroid vücudumuzun denge sistemi!
banner66

Tiroid vücudumuzun denge sistemi!

06 Kasım 2018 Salı 09:24
Bu haber 375 kez okundu

Medical Park Ordu Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, tiroid hormonunun kilo dengesinden, cildin hassasiyetine, saç dökülmesinden zekâ gelişimine kadar vücudun önemli metabolik faaliyetlerini kontrol ettiğini söyledi.

Tiroid vücudumuzun denge sistemi!

Sponsor Reklamlar

Tiroid bezi, boynun ön yüzünde bulunan, kelebek şeklinde olan, tiroid hormonu salgılayan bir organdır. Tiroid hormonu yetersizliğinde, vücudumuzda tüm metabolik süreçler yavaşlar, denge bozulur. Vücudumuzdaki tüm hücrelerin tiroid hormonlarından etkilendiğini belirten Medical Park Ordu Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, tiroidin hastalığının hayatımızda çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu:

 

Tiroid hormonu, anne karnındaki bebeğin gelişimi, doğum sonrası büyüme, gelişme, zekâ düzeyi, kilo dengesi, cildin hassasiyeti, saçların canlılığı, kalbin çalışması, vücudun sıvı dengesi gibi metabolik faaliyetleri kontrol etmektedir. Toplumun yaklaşık üçte birinde, çok sayıda önemli şikâyetlere ve belirtilere sebep olan tiroid hastalığının teşhisi basittir. Hastalığın geç fark edilmesi veya teşhis edilememesi çok önemli sağlık sorunlarına yol açar. Tiroid hastalığına eşlik eden hormonal dengesizlikler, hamile kalamama, kısırlık, adet (mens) periyodundaki değişimler, dengesizlik ve cinsel isteğin azalması gibi sorunlara sebep olabilir."

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder