TMO fındık alacak!
banner66

TMO fındık alacak!

26 Ekim 2018 Cuma 18:04
Bu haber 624 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda fındık fiyatlarıyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, "TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz" dedi.

TMO fındık alacak!

Sponsor Reklamlar

Uzun süredir tartışılan fındık fiyatları konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan beklenen açıklama geldi. Muhalefet milletvekillerinin fındık üreticisinin sorununu sık sık meclise taşımalarının ardından fındıkla ilgili adım atıldı. Fındık konusunu gündemden düşürmeyen muhalefet milletvekillerinin ve bölge ziraat odalarının sesini duyan Erdoğan beklenen açıklamayı yaparak fındığı gündeme aldıklarını belirtti.

TMO'nun fındık alacağını duyuran Erdoğan şunları söyledi: "Ben aklı selim ile hareket ettiğine inandığım milletime ve fındık üreticisi kardeşime sesleniyorum. Geçtiğimiz yıl fındık fiyatlarının düşük seyretmesi üzerine, müdahale alımı yoluna gittik biz. Bu şekilde 10 ila 1,5 lira fiyatla 143 bin ton fındık alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ise rekolte düşük olmakla birlikte kalite oldukça iyi gözüküyor. Fındık fiyatlarının yine düşmeye başlaması üzerine TMO’yu son anda biz dedik ki bir kez daha devreye sokalım. Çünkü alavereciler var. Onlar geliyor benim fındık üreticisi kardeşimi köşeye sıkıştırıp elinden mahsulü alıyor.

Şimdi TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren kalite fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun kalite fındığın kilosunu da 14,5 kilodan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz. TMO’nun stoklarına geliyorum şimdi bu stoklardan da 10 bin ton fındığı FİSKOBİRLİK’e teminat karşılığı vererek bu kurumumuzu da ayrıca desteklemiş oluyoruz. Bu müjdeyi fındık üreticilerimize, ihracatçılarımıza buradan ilk defa açıklamış oluyorum."
Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder