TMO tepkisi!
banner66

TMO tepkisi!

03 Ocak 2019 Perşembe 10:25
Bu haber 393 kez okundu

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “TMO üreticileri bu yıl da üzdü. Artık yeni adı Tarımda Mağduriyet Ofisi oldu.” diyerek tepki gösterdi.

TMO tepkisi!

Sponsor Reklamlar

Tarım politikalarının yılardır dışa bağılı geliştirildiğini belirten Sağra, “Tarım politikalarında dışa bağımlılık temel politika olarak ele alındı. Özellikle de AKP Hükümetleri döneminde tavan yaptı. Üreticiler her tarafta mağduriyetlerini haykırıyor.” dedi.

 

Üreticiler oyalanıyor

 

Tüm üreticiler gibi fındık üreticileri de oyalanıyor diyen Sağra, “İktidarlar üreticileri oyalayarak günü kurtarmak; yerli ve yabancı tekellerin egemenliklerini pekiştirebilmeleri için çaba harcıyorlar. Hükümet TMO’yu Kasım ayında fındığın üst fiyatı belirleyerek devreye soktu ve üreticileri perişan etti. Yetmiyormuş gibi alımı da 31 Aralık’ta sonlandırdı. Bu olay bile hükümetin üreticilerin aleyhine politikalar geliştirdiğini göstermeye yetiyor. Artık TMO’nun yeni adı Tarımda Mağduriyet Ofisi oldu.” dedi.

 

Şimdiden hazırlık yapılmalı

 

Her yıl aynı tartışmaların yapıldığına dikkat çeken Sağra, “ Üreticileri oyalamak için her yıl aynı açıklamalar yapılıyor. “Üreticiler mağdur edilmeyecek”, “Üreticilere sahip çıkacağız” deniyor ama sonunda üreticiler ve ülke tarımı zarar görüyor. Bu politika değişmeli ve bugünden tarımla ilgili uygulamalar yasal değişikliklerle üretici lehine değiştirilmelidir. Yoksa üretici köylünün ve ülke tarımının kayıpları devam edecek.” dedi.

 

Örgütlenmeliyiz

 

Tarımda yaşanan sıkıntılar nedeniyle üreticilere de seslenen Sağra, “Tarımda üretici köylünün ve ülke ekonomisinin lehine adımların atılması için üretici köylülerin de seslerini yükseltmeleri, örgütlü güçlerini büyütmeleri gerekir. Bekleyen, değil; talep eden ve talebinin gerçekleşmesi için sendikasıyla birlikte mücadele eden olunmalı. Her yıl aynı oyalama taktiklerine karşı uyanık olmalıyız. Üretiyoruz ama yerli ve yabancı tarım-gıda şirketleri kazanıyor. Hükümet de buna olanak tanıyor. O zaman tek yol, üretici olarak kendi çıkarlarımızı düşünerek ürünümüze, emeğimize örgütlü olarak sahip çıkmaktır.” dedi.  

Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder