TMO'ya çağrı!
banner66

TMO'ya çağrı!

04 Aralık 2018 Salı 10:20
Bu haber 986 kez okundu

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, serbest piyasada fındık fiyatlarındaki düşüşe tepki gösterdi. Akarsu, serbest piyasada fındığın 12 lira 50 kuruştan işlem gördüğünü belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) alım kriterlerini acilen düzeltmesi gerektiğini söyledi.

TMO'ya çağrı!

Sponsor Reklamlar

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, ofisin dönüm başına 50 kilogram alım miktarının yanı sıra yüzde 5 kırık ve yüzde 3 çürük kriterleri uyguladığını aktardı.

 

Alım kriterlerinde düzenlemeye gidilmesi gerektiğini altını çizen Akarsu; "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) fındık alımındaki kriterleri biraz rahatlatması gerekiyor. Çürük oranının 3'ten 5'e çıkması gibi. Özellikle bu oranın yükseltilmesi ile beraber üretici TMO'ya daha rahat gidecek ve serbest piyasada da rahatlama olacak. TMO'da durum böle iken üretici fındığını mecbur serbest piyasaya indirmek zorunda kalıyor." dedi.

 

Akarsu; "Geçtiğimiz sezon da üreticilerimiz aynı sorunla karşı karşıya gelmiş ve çürük oranı yüzde 5, çatlak oranı ise yüzde 7'ye yükseltilmişti. Aynı düzenlemenin bu sezon da yapılmasını bekliyoruz. Bu talebimizi sürekli dile getiriyoruz. Yine de ben üreticilere ellerinden geldiği kadar fındıklarını TMO'ya vermelerini tavsiye ediyorum." diye konuştu. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin/özel

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder