Toplumsal zihniyet dönüşümü şart!
banner66

Toplumsal zihniyet dönüşümü şart!

22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:41
Bu haber 2143 kez okundu

Diyarbakır Barosu Avukatı Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesine ilişkin Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu üyeleri Ordu Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı.

Toplumsal zihniyet dönüşümü şart!

Sponsor Reklamlar

Basın Toplantısına Kadın Hakları Komisyon Başkanı Av. Birsen Uçar, Kadın Hakları Komisyonundan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Sekreter Av. Sibel Torun, Baro Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, yönetim ve kadın hakları komisyon üyeleri ve avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Açıklamada şunlar belirtildi: “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’ nun öldürülmesi “Kadın Cinayeti”dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz.

Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu “kadın” olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “kral çıplaktır” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’ nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.” Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder