Üretici zararda!
banner66

Üretici zararda!

25 Ekim 2018 Perşembe 10:37
Bu haber 347 kez okundu

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, fındığı meclis gündemine taşıdı. Kaya üreticinin her 1 lira fındıkta yaklaşık 2 lira zarar ettiğini söyledi.

Üretici zararda!

Sponsor Reklamlar

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya, mecliste şöyle konuştu:" Üreticimizin zarar etmesine, üreticimizin emeğini, alın terini yok pahasına satmasına bu Meclisin seyirci kalmaması lazım.

2005 yılında bu ülkede fındık üreticisinin dostu, fındık piyasasına üretici adına müdahale eden, üreticinin haklarını koruyan bir FİSKOBİRLİK kurumumuz vardı. FİSKOBİRLİK'in piyasada olduğu ve aktif olduğu o dönemde, bakınız, arkadaşlar, üretici 1 kilo fındık sattığı zaman 7 lira 45 kuruş para alıyordu yani o günün dolar kuruyla 5,5 dolar para alıyordu. Bugün fındık 11, 12 lira, yaklaşık 2 dolar ediyor. Bugün fındıkta büyük bir kavga var değerli arkadaşlar. Bu kavganın bir yanında yabancı fındık tekelleri var, diğer yanında gariban fındık üreticisi var; emeğine, ekmeğine sahip çıkmaya çalışan fındık üreticisi var. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, o gariban fındık üreticisinin yanındayız, siz kimin yanındasınız, bunu lütfen kendinize bir sorun. Millî ürün fındıkta gayri millî bir yapı oluşuyor arkadaşlar, buna asla müsaade etmememiz lazım, bu görev özellikle iktidar partisine düşüyor. İktidar partisi milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum: Arkadaşlar, Karadeniz'de çok güçlü desteğiniz vardı ama o desteği bugün kaybettiniz. Karadeniz'den geldiniz, Karadeniz'den gideceksiniz. Bunu böyle bilin istiyorum." Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder