Vertigo nasıl geçer?

24 Ekim 2019 Perşembe 09:30
Bu haber 880 kez okundu

Vertigo bir durumun kendisinden çok bir semptomdur. Siz veya etrafınızdaki her şeyin hareket ettiği veya döndüğü hissi anlamına gelir. Merak edilen tüm detaylar Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akif Aksoy’un açıklamalarında yanıt buldu.

Vertigo nasıl geçer?

Sponsor Reklamlar

Vertigo bir baş dönmesi hissini ifade eder. Bir dizi koşulun belirtisidir. İç kulakta, beyinde veya duyusal sinir yolunda bir sorun olduğunda olabilir. Baş dönmesi görülür ve herhangi bir yaşta; ancak 65 yaş ve üzeri kişilerde sık görülür. Mide bulantısı ve kusma, kulak çınlaması, kulakta dolgunluk hissi ve  baş ağrısı gibi belirtiler verebilir. Şimdi, Vertigo nedenleri nelerdir? Vertigo nasıl geçer? Gelin hep birlikte bir göz atalım…

Vertigo nedenleri

Vertigoların en sık görülen nedenleri iç kulak enfeksiyonları veya iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV), vestibüler nörit ve Meniere hastalığı gibi kulak hastalıklarıdır.

Vertigo nasıl geçer?

Vertigo tedavisinde önemli olan sorunun kaynağının bulunmasıdır. Vertigoya neden olan hastalık meniere hastalığı ise ilaç tedavisi, ilaç tedavisi yeterli olmadığı durumlarda özel ameliyatlar yapılabilir. Vertigonun nedeni tümör ise ameliyat gereklidir. Enfeksiyona bağlı vertigo oluşumu için doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemi düzenli istirahat ve ilaç tedavisidir. Kafein, sigara, alkol, stres, tuz tüketimi vb. tetikleyici faktörler hastanın yaşamından uzak tutulmalıdır. Denge egzersizleri vertigo teşhisi konulan hastalar için etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda denge merkezini zorlaştıran hareketlerden de kaçınılmalıdır.

Ayrıca vertigoya neyin sebep olduğuna bağlı olarak, semptomlarınızı hafifletmek için kendinizin yapabileceği şeyler olabilir.

Belirtilerinizi düzeltmek için basit egzersizler yapın. Başınızı iki ya da daha fazla yastık kullanarak hafifçe kaldırarak uyuyun. Yataktan kalkarken yavaşça kalkın ve ayağa kalkmadan önce bir dakika kadar yatağın kenarına oturun. Herhangi bir nesneyi almak için eğilmekten kaçının.Boynunuzu uzatmaktan kaçının – örneğin, yüksek bir rafa erişirken. Günlük aktiviteler sırasında başınızı dikkatlice ve yavaşça hareket ettirin. Vertigonuzu tetikleyen egzersizler yapın, böylece beyniniz buna alışır ve belirtileri azaltır (bunları yalnızca düşmeyeceğinizden emin olduktan sonra yapın ve gerekirse destek alın) Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x