Yaz aylarında sağlıklı beslenme!

08 Haziran 2020 Pazartesi 11:46
Bu haber 1258 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Diyetisyeni Büşra Akşit Koldaş yaz aylarında sağlıklı beslenme hakkında bilgilendirdi.

Yaz aylarında sağlıklı beslenme!

Sponsor Reklamlar

Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışır bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir.

• Kahvaltı çok önemli güne mutlaka sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Kahvaltıda hazır gıdalar, şeker oranı yüksek yiyecekler vb tüketilmemelidir. İçerisinde tüm besin gruplarını içeren (peynir, çiğ sebze, yumurta tam buğday ekmeği ) bir kahvaltı sağlıklı kişiler için en uygun kahvaltıdır.

• Doğru miktarda uyku ve güne erken başlamak metabolizma hızı ve vücut sağlığı için önemlidir.

• Gece geç saatlerde uyumak açlık hissine neden olur vücudun dinlenmesi ve yenilenmesi gereken birsaatte kalorili besinler tüketmek kilo artışına neden olur, uykusuzluk ve fazla kalori alımı nedeni ile vücutdinlenemez ve metabolizma yavaşlar.

• Ara öğünlere dikkat edilmelidir gün içerisinde enerjinin korunması ve sürdürülmesi için öğün aralarındameyve, süt, yoğurt, kuruyemiş tüketilmelidir.

• Öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde sağlıklı besinler tüketilmeli kızartma ve hazır gıdalardan

kaçınılmalıdır ve akşam yemeği hava kararmadan tüketilmelidir.

• Günlük su tüketimi çok önemlidir havaların ısınması ile birlikte vücudun günlük su ihtiyacı artacağı içingünlük su tüketimi arttırılmalıdır. Kişiye göre su ihtiyacı değişmekle birlikte günlük ortalama 2 - 3 litre su tüketilmelidir. Haber Merkezi

.


Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x