Malazgirt Zaferi'nin 944. yıl dönümü
banner66

Malazgirt Zaferi'nin 944. yıl dönümü

25 Ağustos 2015 Salı 14:15
Bu haber 7737 kez okundu

ORDU (AA) - Ordu'da, Malazgirt Zaferi'nin 944. yıl dönümü dolayısıyla Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait gelenekler yaşatıldı.Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Gençlik Merkezince, Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilen kutlamalara...

Malazgirt Zaferi'nin 944. yıl dönümü

Sponsor Reklamlar

ORDU (AA) - Ordu'da, Malazgirt Zaferi'nin 944. yıl dönümü dolayısıyla Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait gelenekler yaşatıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Gençlik Merkezince, Atatürk Parkı'nda gerçekleştirilen kutlamalara ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, yaptığı açıklamada, tarihin anlam ve öneminin anlatılabileceği bir program hazırlandığını söyledi.

Özellikle gençlerin tarih ile bir bağ kurabileceği bir etkinlik olduğunu anlatan Genç, "Orta Asya'da atalarımız çadırlarda yaşamış. Bu anlamda biz de buraya Kırgız çadırını getirdik. Kırgız bir aile, gelenek ve göreneklere göre hazırladıkları Orta Asya pilavı ile Kırgız mantısını misafirlere sunuyor. Ayrıca Osmanlı ve Selçuklu'da var olan matrak sporu gösterisi sunulacak" dedi.

Kırgız Kasımbek Varol ise kendi büyüklerinin yaşadığı çadırı kurduklarını ve burada yöresel yemekleri ikram ettiklerini dile getirdi.

Matrak sporcusu Efkan Çalış da geçmişten miras kalan kılıç sanatı ile matrak sporunu yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Bu sanatımızı, kültürel faaliyetimizi Ordulu gençler, çocuklar ve isteyen herkese tanıtmak istiyoruz. Dileğimiz şu, Malazgirt'te başlayan Anadolu'daki kültürel hareketlilik devam etsin ve nihayetinde de tüm dünyayı sarsın" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait matrak sporu ile kılıç sanatı gösterisi sunuldu.

Daha sonra davetlilere, Orta Asya pilavı ile Kırgız mantısı ikram edildi.

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder