Mangala Turnuvasının Muğla Galibi Demirayak

29 Mayıs 2014 Perşembe 13:24
Bu haber 93050 kez okundu

Orta Asya Türk Topluluklarının zekâ ve strateji oyunu “Mangala”nın tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla, Türkiye geneli resmi ve özel ortaokul öğrencilerine açık “Türkiye Ortaokullar Arası Mangala Turnuvası” 6-7-8 Haziran...

Mangala Turnuvasının Muğla Galibi Demirayak

Orta Asya Türk Topluluklarının zekâ ve strateji oyunu “Mangala”nın tanıtımı ve yaygınlaştırılması amacıyla, Türkiye geneli resmi ve özel ortaokul öğrencilerine açık “Türkiye Ortaokullar Arası Mangala Turnuvası” 6-7-8 Haziran tarihlerinde Eskişehir’de yapılacak. Ödül töreni 8 Haziran’da yapılacak olan turnuvanın 1.sine Türk Dünyasına Gezi, 2.sine dizüstü bilgisayar, 3.süne tablet bilgisayar hediye edilecek. Muğla Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fikri Türkeş’in koordinesinde yapılan turnuvada Yatağan Ayser-Kazım Eren Ortaokulu öğrencisi Sezgin Demirayak il birincisi oldu. Demirayak, Eskişehir’de yapılacak Türkiye elemelerinde Muğla’yı temsil edecek.
MANGALA OYUNU NEDİR?
Orta Asya Türk geleneklerinde mevcut olan ‘Mangla’ oyununda 14 (veya 12) oyuk kullanılır. Bunlara ek olarak her oyuncu oyunda kazanacağı taşlarını koymak üzere bir kale çukuruna sahiptir. Her iki oyuncu oyun başında kendi tarafındaki 6 oyuğa 4 taş koyar. İlk oyuncu kendi tarafındaki çukurlardan birini seçer ve içindeki taşları, saatin tersi yönünde, sıradaki çukurlara birer birer bırakarak ilerler. Eğer dağıtılan son taş ile çukurdaki taş sayısı 2 veya 4'e ulaşırsa bu çukurdaki taşlar çukurun kimin tarafında olduğuna bakılmaksızın kazanılmış olur ve oyuncunun kalesine katılır. Bu çukurdan önceki çukurlarda da 2 veya 4 taş bulunuyorsa bu taşlar da kazanılmış olur. Oyuncular sıra ile bir el oynar. Bir oyuncunun o anda kendi tarafındaki çukurlarda taşı kalmamışsa oyuncu o el için sırasını savmış olur. Oyun bütün çukurlar boşaldığında sona erer. Oyun sonunda kalesinde en çok taş biriktiren oyuncu kazanmış olur. Bazı versiyonlarda başlangıçta oyuklara konulan taş sayısı 6 olarak geçmekte ve son taşın geldiği oyukta 6 taş birikmesi durumunda da taşların kazanılacağı kuralı yer almaktadır. Oyun bu şekli ile Alman Bohnenspiel oyunu ile bitişteki farklılık dışında, aynı kurallara sahip olur.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x