Kahvaltıyı atlamayın!

26 Eylül 2017 Salı 10:58
Bu haber 73967 kez okundu

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Şahin,“Çocuklara beslenme alışkanlığının kazandırılması, sağlıklı büyüme ve gelişimin yanı sıra zihinsel ve bedensel gelişimin de önemli bir parçasıdır.” dedi.

Kahvaltıyı atlamayın!

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Şahin, okul döneminde çocuklar için kahvaltının önemine dikkat çekti.

Merve Şahin; "Okul Çağı döneminde artan kalori ve protein gereksinimi yeterli olarak karşılanması oluşabilecek hastalıklara karşı direnç gösterilmesini sağlar. Çocuklarda enerji gereksinimi öncelikle iştah artışı şeklinde kendini gösterir ve öğün aralarında ilave besin tüketme isteği, ev dışında yeme eğilimi artar. Ana öğünleri atlama ve öğün aralarında gelişigüzel, hızlı hazır yemek yeme alışkanlığı oluşur. Ana öğünlerin özellikle de kahvaltının atlanması büyüme ve gelişme sürecinde sorunlara neden olacağı gibi, aynı zamanda okul başarısını da olumsuz etkilemektedir. Kahvaltı,  bilişsel işlevlerin azalmaya başladığı sabahın ikinci yarısından itibaren daha da önemli hale gelmektedir. Sağlıklı kahvaltı öğünü, matematik problemleri çözme becerisini arttırmakta, okuma ve dinleme esnasında daha iyi anlamayı sağlamakta, hafızayı geliştirmekte, derslerde konsantrasyonu sağlamakta, böylece çocukların okul başarısını arttırmaktadır. Sınav dönemlerinde bu gereksinimlere olağandan daha fazla ihtiyaç duyulduğu için bu dönemlerde daha fazla dikkat etmek gerekir. Kahvaltı öğünü, okula devamsızlığın azalmasında, derslere geç kalmanın önlenmesinde etkilidir. Kahvaltı ile duygu durumları arasında da bir ilişki bulunmaktadır. Düzenli kahvaltı yapan çocuk ve ergenler yaşama daha pozitif bakmakta, daha az negatif duyguya sahip olmaktadır. Günümüzde özellikle depresyon türü hastalıklar egemen olduğu için bu yönden de çok önemlidir. Kahvaltıya ne kadar erken başlanırsa metabolizma o kadar hızlı çalışır ve kahvaltı ne kadar doygun yapılırsa gün boyu acıkma o kadar az olur." dedi. Haber Merkezi

Yorum Gönder

@name x