Kepçe kulağa ameliyatlı çözüm!

13 Eylül 2017 Çarşamba 12:02
Bu haber 73396 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Yonca Çoluk, yaptığı açıklamada kepçe kulak operasyonu hakkında bilgiler verdi.

Kepçe kulağa ameliyatlı çözüm!
Op.Dr. Yonca Çoluk, yaptığı açıklamada şunlara değindi: "Otoplasti, kulak kepçesi görünümünün düzeltilmesi için yapılan ameliyata verilen isimdir. Otoplasti ameliyatı ile halk arasında kepçe kulak olarak da adlandırılan, aşırı belirgin görünümlü kulak kepçesi düzeltilebileceği gibi, doğumsal veya travma benzeri sebepler yüzünden gelişmemiş veya görüntüsü bozuk olan kulak kepçesi ve kulak memesi yeniden şekillendirilebilir. Kepçe kulak özellikle çocukluk çağında sosyal ve ruhsal açıdan olumsuzluklara neden olur. Büyüdükçe kreş, yuva, okul gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeni ile acımasız tepki ve eleştirilere maruz kalabilirler. Arkadaş ortamlarında alay konusu olma, dışlanma, özgüvende ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir; iletişim bozukluklarına, okul başarısızlığına neden olabilir. Bu nedenle genel olarak otoplasti ameliyatları için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir. Erişkinler de sosyal ortamlarda dezavantaj olarak algılanabilen bir görünümden kurtulmak, saçlarını kulaklarının üzerinde toplayabilmek ya da rahatça kısa kestirebilmek gibi gerekçelerle otoplasti ameliyatına ihtiyaç duyabilir.

Kulak kepçesi, ince bir yumuşak doku ve deri ile örtülmüş kıkırdaktan oluşur. Beş yaşında, kulak kepçesi gelişimini tamamlar. Ancak kıkırdak içeriği yıllar içerisinde değişmeye devam eder. Küçük çocuklarda daha yumuşak ve katlanabilir bir yapıya sahip olan kıkırdak, yaşlı insanlarda daha sert bir hal alır. Kulak kepçesinin benzersiz şekli, anne karnındaki gelişim sırasında oluşan birçok katlantının sonucudur. Bu katlantıların bazıları tam olarak gelişmezse kepçe kulak meydana gelir. Diğer tüm yüz yapılarında olduğu gibi, bir kulak diğerine tam olarak benzemez. Cerrahinin amacı kulakların daha az belirgin, görüntü olarak benzer ve daha doğal olmasını sağlamaktır. Kepçe kulak ameliyatları için en ideal yaş çocukların pansumanlara  uyum gösterebilecekleri ve okula başlamadan önceki dönem  olan 5-6 yaşlardır. Bu yaşlarda kulak kıkırdakları erişkin yaşlarla kıyaslandığında şekillendirilmek için çok daha yumuşaktır. Bu durum hem ameliyat süresini hem de yapılacak işlem miktarını azalmakta ve dolayısıyla işlem süresini hızlandırmaktadır. Erişkinler için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur, her yaşta ameliyat olabilirler." Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler AmeliyatKulak

Yorum Gönder

@name x