Cem Seymen’den fındık yorumu!

22 Temmuz 2020 Çarşamba 11:37
Bu haber 2835 kez okundu

Gazeteci ve ekonomist Cem Seymen sosyal medya hesabından fındık fiyatı açıklamasında bulundu. Ünlü gazeteci; “Bu yıl da fındık alım fiyatı düşük olursa üretici yanar.” diye konuştu.

Cem Seymen’den fındık yorumu!

Sponsor Reklamlar

Cem Seymen’in fındık üreticisi ve fındık fiyatı hakkındaki yorumu şöyle:

“Ziraat odaları geçen yıl 1 kg fındığın maliyetini EN AZ 14.5 TL olarak açıkladı. Ortalaması 16.5 lira. Hal böyleyken Fındık alım fiyatı 17 lira açıklanmıştı. üreticiden 14 liradan alınan kabuklu fındığı 25 liradan sattılar. Bu yıl da fındık alım fiyatı düşük olursa üretici yanar.

Dünya fındık üretiminin yaklaşık olarak % 70’i Karadeniz bölgesinde. Dünya fındığının 3’te 2’si bu. Fındık tekeliyiz yani. Gel gör ki üretici kilo başına 4,5 lirayı zor kazanıyor. Üretici ne yapsın, fındık ocaklarını çaresiz kesip kivi gibi başka ürünlerde umut arıyor. Çok yazık.

Oltan Fındık 80’li yıllardan beri Fiskobirlik’ten sonra en büyük fındık alıcısıydı. Bu şirket 2014’te İtalyan Ferrero şirketine satıldı. Hani şu Nutella’nın şirketi. Böylece İtalyanlar fındık piyasasının en önemli aktörü haline geldi. Yabancı şirket tekel oldu. Fiyat belirleyen o

Fiskobirlik etkisini yitirdi. Oltan Fındık da İtalyanların dev şirketi Ferrero’ya satıldı (zaten fındığın %70’ini Ferrero alıyordu) bu dünyanın çikolata devi Türkiye’de birden 6 fındık fabrikası, 7 üretim tesisi sahibi oldu. Karadenizli üretici İtalyan’a çalışıyor anlayacağınız

Türkiye fındığını hepi topu bir kaç ülkeye satıyor. Fındık ihracatında İtalya 522 milyon $ ile ilk sırada. Fransa 220 milyon dolarla ikinci ve Almanya 200 milyon $ 3. sırada. Dünyada tekel olduğumuz 1. kalite üründe elin İtalyan Ferrero’su fiyatı belirleyen en büyük alıcı iyi mi!

Oltan gıdayı alıp “Türk fındığını marka yapacağız” diye kuru sıkı atan İtalyanlar şimdi o kadar düşük fiyata fındık alıyor ki Karadenizli fındık üreticisi fındıktan vazgeçmek zorunda. Türk fındığıyla katma değerli ürün üretip dünyaya satan Ferrero cirosu yıllık 12 Milyar Dolar!

Son söz: 1935 yılında topladığı Birinci Ulusal Fındık Kongresiyle Türk fındığının en yüksek kazancı sağlaması için çalışma başlatan ve bu muhteşem ürünü kem gözlerden korumak için 1938'de Fiskobirlik'i kuran büyük vizyoner Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygıyla eğiliyorum.” Haber Merkezi


Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x