Çöplük, Park Olacak

29 Mayıs 2014 Perşembe 18:10
Bu haber 79640 kez okundu

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çöplük alanın rehabilite edilip parka dönüştürüleceğinin müjdesini verdi.Tokat’ta uzun bir süredir yangınların devam ettiği eski çöplük alanında Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, incelemelerde bulundu....

Çöplük, Park Olacak

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çöplük alanın rehabilite edilip parka dönüştürüleceğinin müjdesini verdi.
Tokat’ta uzun bir süredir yangınların devam ettiği eski çöplük alanında Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, incelemelerde bulundu. Çöplükteki yangının sıkışan gazlardan ötürü olası bir patlamaya neden olmaması için sadece su sıkılarak söndürülmeye çalışıldığını vurgulayan Başkan Eroğlu, "Bildiğiniz gibi vahşi çöp alanlarında oluşan gaz sıkışmaları çok büyük patlamalara neden olabiliyor. Bu yüzden çöp yığınlarına iş makineleriyle müdahale edemiyoruz. Yangını kontrol altında tutmak için sürekli olarak Yeşilırmak'tan çekilen su, ekiplerimiz tarafından yağmurlama sistemiyle alevlere püskürtülüyor" dedi.
Vatandaşların duman nedeniyle rahatsız olduklarını ve bunu gidermek için ekiplerin gece gündüz çalıştığını belirten Başkan Eroğlu, “Malumunuz yaklaşık 8 aydır biz çöplerimizi kuş oturağı mevkiinde bulunan çöp bertaraf arıtma tesisinde arıtmaya başladık. Tabi ki şuan 25-30 yıla yakın bir süredir çöp atılan bu yerde dağ gibi bir çöp yığını oluştu. Özellikle yaz mevsiminde metan gazının da sıkışmasıyla beraber birtakım yangınlar dumanlar ortaya çıkartıyor ve bu da çevre halkımızı rahatsız ediyor. Bizde bununla ilgili öncelikle proje ihalesine çıktık ve buranın rehabilite edilmesi içinde önümüzdeki aylarda da çalışmalarımız devam edecek. Yapılacak bir sistemle de inşallah buranın üzeri kapanacak, güzel bir park haline gelecek ve belki bir sene sonra inşallah buraya geldiğimizde güzel bir manzarayla karşı karşıya kalacağız. Ama bir taraftan en azından bu yaptığımız çalışmanın ihale süreci devam ederken, diğer taraftan da acil neler yapabiliriz, bu gazı nasıl söndürebiliriz diye ekiplerimiz durmaksızın çalışıyorlar. Şuan tabanca sulama tekniğiyle burada ki bu gaz sıkışmasını ve dumanı engellemeye çalışıyoruz. Halkımızdan çöp yangını ile ilgili büyük bir talep geliyor ve sonuçta bizde bu çöple ilgili sıkıntıyı gözlemliyoruz. İnşallah kısa bir sürede burayı rehabilite edeceğiz. Şuan geçicide olsa bu sıkıntıyı gidermek için arkadaşlarımız burada çalışıyorlar. Biz de inşallah ileri ki günlerde bu mekanın temizlenmesiyle halkımıza daha güzel bir park yeri olarak hizmet vermiş olacağız” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x