Kalp Pili Olan Hastaya Kapalı Prostat Ameliyatı

29 Mayıs 2014 Perşembe 16:29
Bu haber 51232 kez okundu

Tokat Medical Park Hastanesi’nde kalp pili takılı olan yaşlı hastaya kapalı prostat ameliyatı yapıldı.Tokat Medical Park Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Kenan Yalçın, pili (pace) olan ve 2 aydır prostata bağlı sonda ile yaşamak zorunda...

Kalp Pili Olan Hastaya Kapalı Prostat Ameliyatı

Sponsor Reklamlar

Tokat Medical Park Hastanesi’nde kalp pili takılı olan yaşlı hastaya kapalı prostat ameliyatı yapıldı.
Tokat Medical Park Hastanesi Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Kenan Yalçın, pili (pace) olan ve 2 aydır prostata bağlı sonda ile yaşamak zorunda olan 72 yaşındaki hastaya plazmakinetik yöntemle kapalı prostat ameliyatı yapıldığını, hastanın sondadan kurtulup sağlığına kavuştuğunu kaydetti. Yalçın, kapalı prostat ameliyatının cerrahi tedavinin yüzde 90'lık bölümünü oluşturduğunu ifade ederek, “Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemde penisten girilen aletler yardımı ile prostat parça parça kesilerek ya da buharlaştırılarak temizlenir. Plazma Kinetik yöntemle, ameliyat sırasında çıkarılan doku patolojiye (doku incelemesine) gönderilebilir. Prostatın iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu en kesin bu yöntem belirler. Lazer yöntemi ile yapılan tedavilerde doku çıkarılamadığı için patolojik değerlendirme yapılamaz. Hasta, bir veya iki gün içinde hastaneden taburcu edilir. Sondanın kalma süresi diğer yöntemlerden çok daha kısadır. Erkeklik gücü kaybı minimaldir. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem plazma kinetiktir. Her türlü prostata uygulanabilir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için, prostatın büyüklüğü engel teşkil etmez. Ameliyat süresi daha kısa ve kanama riski daha azdır. Spinal anestezi altında dahi yapılabilir. Bu nedenle kalp ve akciğer sorunu olan hastalarda uygulanabilir. Plazma Kinetik yöntem, bilinen en güvenilir Prostat ameliyatı yöntemlerindendir” dedi.
Plazma kinetik tekniğinin üstünlüklerinden bahseden Yalçın, serum fizyolojik kullanıldığı için ölümcül olan su zehirlenme riski olmadığını ifade ederek, "Çıkan parçalar patolojide incelenir kanser varsa tespiti ve tedavi imkanı olur. Kanama riski minimaldir. Görüntü daha nettir daha rahat çalışma imkanı sağlar. Operasyon süresi daha kısadır. Düşük enerji kullanır ve enerji yalnızca prostata temas ettiği noktayı etkiler etraf dokuya zarar vermez. Bu nedenle kalp pili kullanan hastalara bile uygulanabilir. Sonda süresi çok kısadır. Operasyon sonrası iyileşme daha kısa süre alır. Maliyeti daha ucuzdur. Kliniğimizde plazmakinetik yöntemle kapalı prostat ameliyatı güvenle yapılmaktadır. Oldukça başarılı olan bu yöntemle hastalar kısa bir sürede sağlıklarına kavuşurlar. Kalp pili olan hastalarda kapalı prostat ameliyatı için tek yöntem plazmakinetik yöntemdir” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x