Tunceli'de Soma Protestosu

14 Mayıs 2014 Çarşamba 19:19
Bu haber 49219 kez okundu

Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle yaşanan facia, Tunceli’de yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.Dün Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür...

Tunceli'de Soma Protestosu

Sponsor Reklamlar

Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle yaşanan facia, Tunceli’de yapılan yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.
Dün Manisa'nın Soma ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür madeninde trafo patlaması sonucu son belirlemelere göre 235 madenci öldü, 80 kişi yaralandı. Olay, Tunceli’de Dersim Demokrasi Platformu, Tunceli Üniversitesi öğrencileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla protesto edildi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen grup, “Özelleştirmeye ve taşeronlaştırmaya son, kader değil iş cinayeti” yazılı pankart açarak Seyit Rıza Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na gelen grup, burada maden kazasında hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından DİSK Genel İş Tunceli Temsilcisi Hasan Çiçek, grup adına basın açıklamasını okudu. Çiçek, bir iş cinayeti olduğunu belirterek, "Soma’da yaşanan bir doğal afet değildir. Kaza dedikleri göz göre göre gelen bir katliamdır. Bu katliamın sorumluları özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir. Yıllardır kamu eliyle üretim yapılan bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2010 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerinde yüzde 40 artış göstermesi özelleştirme ve taşeronlaştırma sonucudur. Türkiye Taş Kömürü bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azaltılmasıdır" dedi.
Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x