Tunceliler Engelsiz Yaşama Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

10 Mayıs 2014 Cumartesi 16:34
Bu haber 79377 kez okundu

Tunceli’de, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen yürüyüşte engelliler ile engelli adayları bir arada yürüdü.Tunceli’de 1016 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yürüyüş düzenlendi. “Herkesinki gibi bir hayat, yanımda...

Tunceliler Engelsiz Yaşama Dikkat Çekmek İçin Yürüdü

Tunceli’de, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen yürüyüşte engelliler ile engelli adayları bir arada yürüdü.
Tunceli’de 1016 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle yürüyüş düzenlendi. “Herkesinki gibi bir hayat, yanımda ol” sloganıyla Tunceli Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Bedensel Engelliler Derneği Şubesi Özel Umudumuz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüş ve etkinliğe, Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Emniyet Müdürü Fahrettin Şen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Ekber Yurt, engelli vatandaşlar; aileleri ve vatandaşlar katıldı. Eski hastane önünde başlayan ve Belediye Yeraltı Çarşısı üzerine kadar süren yürüyüş boyunca davul ile vurmalı çalgılar çalan engelliler, yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Belediye Yeraltı Çarşısı üzerinde haftaya ilişkin ilk konuşmayı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Ekber Yurt yaptı. Yurt, konuşmasında, devletin engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri için kalıcı çözümler üretme sorumluluğuyla hareket ettiğini söyledi. Konuşmasına Kürtçe başlayan Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul ise, yerel yönetim olarak hayata geçirmeyi düşündükleri bütün projelerde dezavantajı grupları ile engellilerin görüşlerini alacaklarını ifade etti. Etkinlikte konuşan Tunceli Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Türkiye’de engellilerin nüfusa oranının yüzde 12 Tunceli’de ise yüzde 10 civarında olduğunu belirterek, "İlimizde erişilebilirlik komisyonu kuruldu. Bu kapsamda tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurumlarda engellilerin ulaşımını engelleyen bütün faktörleri ortadan kaldırmak için bütün gayretler gösterilmektedir" dedi.
Eskin, engellilere yönelik her türlü engelin ortadan kaldırılması için hep birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı.
Konuşmaların ardından engelliler tarafından halk oyunları, dans gösterisi ile müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x