Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

29 Mayıs 2014 Perşembe 14:37
Bu haber 80959 kez okundu

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü doktorlarından Okan Tanın , Türkiye'de doğa mantarları toplama mevsimi başladığını belirterek, zehirli olup olmadığını kesin bilinmeyen mantarların yenilmemesi gerektiğini söyledi.Kış mevsimin kurak...

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat

Yozgat Halk Sağlığı Müdürlüğü doktorlarından Okan Tanın , Türkiye'de doğa mantarları toplama mevsimi başladığını belirterek, zehirli olup olmadığını kesin bilinmeyen mantarların yenilmemesi gerektiğini söyledi.
Kış mevsimin kurak geçmesine rağmen Mayıs ayında yeterli derecede yağmurların yağdığını belirten Dr. Okan Tanın, yağmurlarla birlikte doğada kendiliğinden yetişen mantarların da çıkmaya başladığını kaydetti.
İlk ve sonbahar aylarında mantar zehirlenme vakalarında artış gözlendiğini ifade eden Dr. Tanın, ”Mantar zehirlemeleri ciddi organ hasarlarına yol açabiliyor. Halkımızın bilinçsiz olarak tabiatta topladıkları mantarları tüketmemesi gerekiyor. Kültür mantarı hariç doğa toplanan her türlü mantarın zararlı olduğunu biliyoruz. Konserve, haşlanması, kızartılınca zararlı olmaması veya yoğurtla yenmemesi gibi inanışlar var. Bunlar tamamen yanlış bilgilerdir. Mantar zehirlenmesi ciddi ve tehlikeli bir durumdur. Mantar yedikten 2- ila 6 saat sonra bulantı, kusma, terleme, tansiyon düşüklüğü, sersemsik gibi belirtiler meydana gelmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. Kültür mantarlarının tüketilmesinde her hangi bir sıkıntı yoktur. Kültür mantarında zehir içeriği yoktur. Tabiattan toplanan hiçbir mantar türünün yenmemesi ve halkımızda zehirli olmayacak mantar türleri hakkındaki ön yargıları kırmaları gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir şekilde tabiattan toplanan mantarların yenmemesi gerekiyor” diye konuştu.
Doğada mantar toplayan vatandaşlar, hangi mantarın zehirli, hangi mantarın zehirsiz olduğunu bildiklerini belirterek, “Doğadan toplanan mantar, diğer mantar göre daha lezzetli. Anacak mantarın zehirli olup olmadığını bilmeyenlerin toplamaması gerekir” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x