1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak ve toplu taşıma araçlarının bazı durakları kapalı olacak. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre:

- Fatih, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ilçelerinde bazı caddeler araç trafiğine kapatılacak. Alternatif güzergahlar belirlenmiştir.

- Marmaray, metro, metrobüs, tramvay, füniküler ve İETT otobüslerinin bazı durakları sefere kapatılacak.

- Avrupa yakasından Anadolu yakasına deniz ulaşımı devam edecek ancak Anadolu yakasından Avrupa yakasına Beşiktaş, Kabataş, Karaköy, Eminönü iskeleleri ile Harem-Sirkeci arası yolcu ve araç taşınmayacak.

- Adalar ve Eyüpsultan'a yapılan seferler devam edecek. Balat, Beyoğlu, Sütlüce, Hasköy sahil tarafına yapılan seferler iptal edilecek.

- Başkentray, Marmaray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattı, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı ve Arnavutköy metro hattı seferleri ücretsiz olacak.

Kısıtlamalar 1 Mayıs sabah 04:00'ten itibaren başlayacak. Kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar detaylı olarak açıklanmıştır.

1 Mayıs vapurlar ücretsiz mi?

Evet, 1 Mayıs günü vapurlar da dahil olmak üzere tüm toplu taşıma araçları İstanbul'da ücretsiz olacaktır.

Marmaray, Başkentray, İZBAN seferleri, otobüsler, metrobüsler, metrolar ve vapurlar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde ücretsiz hizmet verecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Mayıs'ta tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanılabilecektir.

Ayrıca bazı kaynaklara göre, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde de toplu taşıma araçları İstanbul'da ücretsiz olabilmektedir.