Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre, resmi tatil günlerinde ek ders ücreti ödemesi yapılmıyor. 1 Mayıs da resmi tatil kapsamında olduğu için bu tarihte öğretmenler ek ders ücreti alamayacak.

1 Mayıs tatilde ek ders ücreti ödenir mi?

Ek ders ücretleri, öğretmenlerin normal mesai saatleri dışında yaptıkları eğitim öğretim faaliyetleri karşılığında ödeniyor. Hafta içi mesai saatleri dışında veya hafta sonları yapılan ders, sınav, kurs gibi etkinlikler için öğretmenlere ek ders ücreti ödeniyor. Ancak resmi tatil günlerinde eğitim öğretim faaliyetleri yapılmadığı için bu günlerde ek ders ücreti de ödenmiyor.

Öğretmenler, 1 Mayıs nedeniyle ek ders ücreti alamayacak olsalar da maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacak. Resmi tatiller, öğretmenlerin maaşlarını etkilemiyor. Maaşlar, her ayın 15'inde olduğu gibi yine aynı tarihte ödenecek.

1 Mayıs'ın hafta sonuna denk gelmesi durumunda ise zaten eğitim öğretim yapılmadığı için ek ders ücreti konusu gündeme gelmiyor. Hafta sonu olması nedeniyle okullar zaten tatil oluyor.

Sonuç olarak, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nda öğretmenler ek ders ücreti alamayacak. Resmi tatil kapsamında olan bu günde, eğitim öğretim faaliyetleri yapılmadığı için ek ders ödemesi de söz konusu değil. Ancak bu durum, öğretmenlerin maaşlarında herhangi bir değişikliğe neden olmayacak.

1 Mayıs'ta Okullar Tatil mi?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı resmi tatil kapsamında olduğu için tüm eğitim kurumları bu tarihte tatil edilecek. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler 1 Mayıs'ta kapalı olacak. Eğitim öğretime 2 Mayıs'ta devam edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre 1 Mayıs'ta öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeyecek. Çünkü resmi tatillerde eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştirilmediği için ek ders ödemesi de yapılmıyor.