14 Şubat sevgililer gününün hikayesi nedir? Sevgililer Günü neden kutlanıyor? Detayları okuyacağınız haberimizde..

14 Şubat Sevgililer Gününün Hikayesi Nedir

14 Şubat Sevgililer Günü, her yıl tüm dünyada sevgi ve romantizmi kutlamak için özel bir gün olarak kabul edilmektedir. Kökeni Roma İmparatorluğu'na kadar uzanan bu özel günün tarihi, farklı hikayeler ve efsanelerle doludur.

Tarihsel Arka Plan:

En yaygın kabul gören hikayeye göre, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, askerlerin evlenmesini yasaklamıştı. Aziz Valentine, bu yasağa karşı gelerek askerlerin gizlice evlenmesini sağlamıştır. Claudius bu durumdan haberdar olunca Valentine'i tutuklatmış ve 14 Şubat 270'de idam ettirmiştir. Efsaneye göre Valentine, idam edilmeden önce gardiyanın kör olan kızına mucizevi bir şekilde görme yeteneği kazandırmış ve ona bir veda mektubu göndermiştir. Bu mektupta "Sevgilimden" imzası kullanılmıştır.

Sevgililer Günü'nün Evrimi:

Aziz Valentine'in ölümünün ardından, 14 Şubat günü Hristiyan Kilisesi tarafından Aziz Valentine'i anmak için bir kutlama gününe dönüştürülmüştür. Zamanla bu kutlama, romantik sevginin de kutlandığı bir gün haline gelmiştir. 18. yüzyılda Avrupa'da ve 19. yüzyılda Amerika'da popüler hale gelen Sevgililer Günü, günümüzde tüm dünyada kutlanmaktadır.

Günümüzde Sevgililer Günü:

Günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü'nde insanlar sevdiklerine çiçek, çikolata, kart ve hediye gibi çeşitli jestler yaparak sevgilerini ifade etmektedir. Restoranlarda romantik akşam yemekleri, konserler, tiyatrolar ve diğer özel etkinlikler de bu özel günün vazgeçilmezleridir.

Sevgililer Günü Neden Kutlanıyor

14 Şubat Sevgililer Günü'nün kutlanma sebebi, tarih boyunca farklı anlamlar ve hikayelerle evrimleşmiştir. Günümüzde bu özel günün kutlanma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Aziz Valentine'i Anmak:

En yaygın kabul gören hikayeye göre, Roma İmparatoru Claudius II, askerlerin evlenmesini yasaklamış ve bu yasağa karşı gelerek askerlerin gizlice evlenmesini sağlayan Aziz Valentine'i 14 Şubat 270'de idam ettirmiştir. Aziz Valentine'in ölümünün ardından, bu gün Hristiyan Kilisesi tarafından Aziz Valentine'i anmak için bir kutlama gününe dönüştürülmüştür.

Romantik Sevgiyi Kutlamak:

Zamanla Aziz Valentine'i anma günü, romantik sevginin de kutlandığı bir gün haline gelmiştir. Özellikle 18. yüzyıldan itibaren Avrupa'da ve 19. yüzyılda Amerika'da romantik sevginin ve sevgilinin önemini vurgulayan edebi eserler ve sanatsal çalışmalar bu özel günün popülerleşmesine katkıda bulunmuştur.

Sevgiyi ve Sevdiklerimizi Göstermek:

Günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü, sadece romantik çiftler için değil, aileler ve arkadaşlar arasında da sevgiyi ve dostluğu kutlamak için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Sevdiklerimize çiçek, çikolata, kart ve hediye gibi jestler yaparak sevgimizi ve değer verdiğimizi gösterme imkanı sunmaktadır.

Ekonomik Katkı:

Sevgililer Günü'nün ticari açıdan da önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. Hediyelik eşya, çiçek, çikolata ve restoran gibi sektörler bu özel günden büyük kazanç elde etmektedir.

Editör: Deniz İnal