Milli Eğitim Bakanlığı İl içi ve il dışı tayin atama (2.yer değiştirme) sonuçları açıklandı mı? MEBBİS tayin sonucu görüntüleme ekranı açılması bekleniyor. Peki mazerete bağlı eş durumu ve sağlık özründen ataması olmayan öğretmenlere il emri verildi mi? MEB Ağustos 2023 il ve ilçe emri ve 2. yer değiştirme sonuçları merakla bekleniyor.

2023-2024 eğitim-öğretim yılı için takvim kesinleşmesine rağmen bazı öğretmenler için belirsizlik devam ediyor. Eş durumu nedeniyle görev yeri değiştirmek isteyen öğretmenler için MEB tarafından 2 tercih hakkı verilmişti. İlk tercihte bir yere yerleşemeyen öğretmenler için ikinci başvuru 25 Ağustos Cuma günü başladı ve 28 Ağustos Pazartesi günü sona erdi. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda kadrolu olarak görev yapan öğretmenler ikinci il içi ve iller arası yer değiştirme başvurusunda bulundu. İkinci il içi ve iller arası yer değiştirme kapsamında "Mazerete Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu" ile birinci aşama başvurusu onaylanan ancak yer değiştirme işlemi gerçekleştirilemeyen öğretmenler de mazeretlerinin bulunduğu il ve ilçeye yer değiştirme başvurusunda bulundu ancak birçok öğretmenin istediği ilde boş kadro bulunmadı.

Başvurular 25-28 Ağustos tarihleri arasında alındı ve atamalar 29 Ağustos'ta (bugün) açıklanacak.

Öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirme talepleri birlikte alındı.

Bakan Yusuf Tekin'in talimatları doğrultusunda Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan tüm norm kadrolar, 2023 yılı için bir defaya mahsus uygulanacak ikinci yer değiştirme işlemleri için öğretmenlerin tercihine sunuldu.

Bu sürecin sonunda eşiyle aynı ilde olamayan öğretmenler için yeni bir şansa ihtiyaç duyuluyor. Bu şansın adı il emri. Birçok öğretmenin sosyal medya üzerinden talep ettiği il emri, öğretmenlerin ailelerinin yanında kalabilmeleri için büyük önem taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılından bu yana kadrolu öğretmenlere il emri imkanı sunuyor. Bu yıl göreve yeni başlayan Bakan Tekin'in bu konuda ne yapacağı merak ediliyor.

Bakanın bu konuda ne yapacağı konusunda henüz net bir bilgi yok. 2. yer değiştirme atamalarının açıklanacağı 29 Ağustos'tan (bugün) sonra bakanlığın son bir değerlendirme yapması bekleniyor. 

Anayasa'ya göre devlet, ailenin bütünlüğünü ve birliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü. Öğretmenler de Anayasa'nın 41. Maddesinde belirtilen devletin ailenin bütünlüğünü ve birliğini sağlama yükümlülüğü nedeniyle il emrini bekliyor.