1 Ocak 2024 tarihinde askerlik çağına giren 2005 doğumlular ve erteleme hakları sona eren diğer yükümlüler, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yoklama yaptırmalı. Peki, yoklama işlemleri nasıl yapılacak? Yükümlüleri hangi belgeler bekliyor? Erteleme hakkı nasıl kullanılır?

2005'liler Ne Zaman Askerlik Yapacak?

2024 yılında yoklama çağına girecek 2005 doğumlu erkekler, kanuni erteleme hakkı bulunmayanlar, ertelemeleri 2024 yılında sona erecek olanlar ve 2022 yılı ve öncesinde yoklama yaptırmış olup erteleme hakkını kullananlar 1 Ocak - 31 Aralık 2024 tarihleri arasında yoklamalarını yaptırmak zorunda.

Askerlik Erteleme Hakkı Nasıl Kullanılır?

Erteleme hakkı bulunan 2005 ve daha yaşlı doğumlular, erteleme haklarını kullanmak için 31 Aralık 2024 tarihine kadar dilekçe ve gerekli belgeler ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeli veya e-Devlet üzerinden başvuru yapmalılar.

askerlik-2Askerlik Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yükümlüler, yoklamalarını e-Devlet üzerinden veya bizzat en yakın askerlik şubelerine müracaat ederek yaptırabilirler. E-Devlet üzerinden başvuru yapanlar, gerekli belgeleri ve fotoğraflarını sisteme yükledikten sonra aile hekimlerine giderek sağlık muayenelerini yaptırmalıdırlar. Askerlik şubesi üzerinden başvuru yapanlar ise T.C. kimlik kartı, mezuniyet belgesi (varsa), sürücü belgesi, meslek belgesi ve sağlık raporu gibi gerekli belgeleri yanlarında bulundurmalıdırlar.

askerlik sevkYurt Dışındakiler Ne Yapacak?

Yurt dışında bulunan yükümlüler, yoklamalarını bulundukları ülkedeki Türk temsilciliklerine veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptırabilirler.

Bedelli askerlik yapanlara maaş veriliyor mu? Bedelli askerlik ne veriyorlar? Bedelli askerlik yapanlara maaş veriliyor mu? Bedelli askerlik ne veriyorlar?