Gölköy ilcesine bağlı Kozören mahallesinde yol çilesi eziyete döndü.

İlçenin tek alevi mahallesi olan Kozörenliler çareyi eylem yapmakta buldu.

Ordu Gölköy Kozören Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Şenol Akkök, Gölköy Belediyesi önünde eylem sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Bizler Ordu ili Gölköy ilçesi Kozören köyünde ikamet etmekteyiz. Köyümüz Gölköy ilçesinin *tek "Alevi Türkmen Köyüdür."* Köyümüzün yaz döneminde nüfusu 4500 - 5000' e kadar ulaşmaktadır.

IMG-20230915-WA0070

Araçlar gidemiyor

Köyümüze ait yollarımız artık idare edilmeyecek derecede bozulmuş, delik deşik olmuş ve bu yaz döneminde bir çok araç sahibi, bozuk köy yolu yüzünden arızalanan araçlarını çekici ile servise götürmek zorunda kalmıştır.

Söz verdiler yapmadılar

 2020 yılından bu güne kadar, gerek Gölköy Belediye Başkanlığıyla, gerek Ordu Büyükşehir Belediyesi ile köy yollarımızın yapilmasi konusunda görüşmeler yapılmış ve yollarımızın yapılacağına dair bizzat Gölköy belediye başkanı söz vermiş, fakat bu güne kadar hiçbir çalışma yapılmamıştır.

IMG-20230915-WA0066

Tesis var hizmet yok

Köyümüzün yolu üzerinde Gölköy belediyesine ait çakıl ocağı, beton ve alsfalt tesisi bulunmaktadir ve faal olarak üretim yapmaktadır. Buradan cikan malzemeler Gölköy ün diger köylerine mahallelerine hizmet olarak verilmekte fakat köyümüze bu kadar yakın olan bu tesislerden maalesef Kozören Köyü hizmet alamamaktadır. Bunun yanı sıra zaten bozuk olan köy yollarımızdan orman işletme müdürlüğünün büyük tomruk yüklü kamyonları da geçerek bozuk olan yollarımızın daha da bozulmasına neden olmaktadır.

Alevi olarak ötekileştiriliyoruz

Gölköy ün tek Alevi Türkmen Köyü olan Kozören köyünü görmezden gelen, ayrımcılık yapan bizleri Alevi olduğumuz için ötekileştiren bu yerel yönetim zihniyetini şiddetle kınıyoruz.  Devletimizin, şu anki mevcut hükumetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Alevi açılımı hamlelerini taktirle karşıladığımız bu dönemde maalesef yerel yönetimlerden aynı hoşgörüyü aynı eşitliği görememekteyiz. Geldiğimiz noktada Gölköy ün tek Alevi köyü olarak bu ayrımcılığı iliklerimize kadar hissetmekteyiz. 

Sadece hizmet istiyoruz

Bizler ülkesini vatanını devletini seven vergisini veren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız.  Başkasının hizmetini değil sadece köyümüze de hizmet gelmesini beklemekteyiz. Şunu da ilave etmeliyiz ki Köyümüz yaz dönemlerinde Gölköy ilçesine maddi olarak alışveriş, inşaat, findik üretim ve satışı ve diğer konularda hatırı sayılır miktarda ekonomik katkı sağlamaktadır. Buna rağmen Köyümüze hizmet verilmemesi bizleri bu şekilde ayrımcılığa uğradığımızı düşündürmektedir.

Yol medeniyettir

Bizler çocuklarımıza daha iyi bir yaşam sunmak isteyen, köyümüzün Türkiye yüzyılına yakışır yolları olmasını isteyen, daha yaşanılası bir köy olması için  çabalayan Anadolu halkıyız.  Yol medeniyettir, yol geleceğe açılan kapıdır, yol geçmişten geleceğe kurulan köprüdür.  İnsanların etnik kimliğine bakılmadan, adaletle, ötekileştirilmeden hizmet verilen bir anlayış beklemekte ve köy yollarımızın bir an önce asfalt yapılmasını talep etmekteyiz." Soner ÖZDEMİR