Açıköğretim öğrencilerine kyk burs ve yurt çıkar mı sorusu öğrenciler tarafından merak ediliyor. Peki, Açık öğretim öğrencileri KYK yurdunda kalabilir mi? Açık öğretim öğrencilerine yurt çıkar mı? İşte, detaylar…

AÖF öğrencilerinin devlet yurtlarında kalıp kalmayacağı sorulmaktadır. KYK yurtları olarak bilinen devlet yurtlarında uzaktan eğitim alan öğrenciler bu haftan yararlanamaz.

KYK Yurdu Barınma Şartları

Yurda başvuru ve barınmak için “örgün eğitim veren bir yüksek eğitim kurumuna” kayıtlı olma şartı getirildi. Örgün eğitim öğrencilerin, eğitim-öğretim süresince ders ve uygulamalara devam etme zorunluluğunda oldukları eğitim-öğretim türünü kapsıyor. Daha önce bu şart "Bir yüksek öğretim kurumuna kayıtlı olmak" şeklindeydi. Değişiklikle açık öğretim fakülteleri öğrencilerinin yurtta kalma şansı kalmıyor.

Yurda başvuru için ailesinin şehir dışında ikamet etmesi maddesine büyükşehir belediyeleri düzenlemesi eklendi. Büyükşehir belediyeleri sınırlarındaki yurtlara, ailesinin ikamet durumuna göre başvuru alınabilecek yerleşim yerleri kurumca belirlenecek. İstanbul örneğinde Kartal'da oturan birinin İstanbul Üniversitesi'nde okuması nedeniyle yurtta kalmak istemesi bu düzenlemeye alınabilir.

Çalışma Koşulları 

Yurda başvuru ve barınma şartlarına iki madde eklendi. Tatil dönemlerinde geçici olarak en fazla 120 gün çalışan veya ücretli staj yapanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde ücretle sürekli bir işte çalışmaması veya sürekli geliri olmaması şartı getirildi.

Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmama şartı da yurda başvuru ve barınmanın şartlarından.

Kaynak: HABER MERKEZİ