"Tekin, öğretmen düşmanlığının, öğretmenleri sırtında yük gören, kamuya yük gören bir anlayışın vücut bulmuş halidir" diyen CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel vatandaşları sivil itaatsizliğe çağırarak Milli Eğitimdeki paralel yapılara karşı direnişe davet etti.

Açıklamada şunları söyledi;

"Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin toplumun sinir uçları ile oynamaya devam ediyor. 

1 milyon 100 bin öğretmenin kamu tarafından fonlandığını söyledi. Ya bilgisizce ya da yalan konuşuyor. 

Batı ülkelerinde, örneğin ABD'de öğretmen başına 15 öğrenci düşüyor. Almanya'da ve İsveç'te 12 öğrenci düşüyor. Türkiye'de ise 20 öğrenci düşüyor. ABD'deki oranı yakalamak için 1 milyon 400 bin öğretmene, Almanya'daki oranı yakalamak için 1 milyon 600 bin öğretmene ihtiyaç var. Zaten göreve gelmeden önce 68 bin öğretmen açığından bahsetmişti. Kendisini de yalanlıyor. 

Öğretmenler Türkiye'de fonlanıyor diyorsun ya; Almanya'da çok daha iyi koşullarda görev yapan en tecrübesiz bir öğretmen aylık maaşı ile 220 kilo kıyma alırken, Türkiye'de bir öğretmen 53 kilo ancak alabiliyor. Hem daha iyi koşullarda çalışıp hem daha çok kazanıyorlar. Yusuf Tekin, gizli bir öğretmen düşmanlığının, öğretmeni kamuya yük gören, sırtına yük gören bir anlayışın vücut bulmuş halidir. 

Yusuf Tekin, öğretmenleri değil vakıf, dernek ve cemaatleri fonluyor. Ensar'ı, İlim Yayma Cemiyeti'ni, Tügva'yı fonluyor. Bu Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde İzmit'te kız öğrencilere yapılan zulümde öğrencilere değil okul müdürüne üzülmüştü. İşte oralarda İlim Yayma, Tügva Türgev cirit atıyor. Aldığımız bilgilere göre Kocaeli'nde bu vakıf ve cemaatler eğitime katılıyor. 

Buradan bir çağrı yapmak istiyorum; Atatürk'ün dediği gibi, milletin istikbalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır. 

Ben bir çağrı yapmak istiyorum.

Sivil itaatsizlik öneriyorum. 
Kendi çocuklarımızın eğitim aldığı okullarda okulun resmi personeli dışında bu tür paralel yapılardan kişileri içeri sokmamaya, tüm bu meczupları okullardan uzak tutmaya davet ediyorum." Haber merkezi

Editör: Soner Özdemir