Mustafa Adıgüzel, partisinin Ünye İlçe Danışma Kurulunda fındıkla ilgili sert açıklamalarda bulundu. Açıklanan çay fiyatlarıyla ilgili de konuşan Adıgüzel, “Yaş çaya yüzde 54 zam yapıp kuru çaya yüzde 127 zam verdiler. Yani sanayiyi geçtikten sonraki haline yüzde 127 zam ama üreticiye yüzde 54… Buğdayda ise üreticiye hakaret eder gibi 1 TL'lik zam verdiler. Geçen yıldan bu yana yüzde 12 ediyor. Allah üreticiye bunları yapanların belasını versin.” dedi.

“Maliyetin altında fiyat açıklanamaz”

Vekil Adıgüzel, bu ülke buğday hikayesiyle yoğrulmuş bir ülke diyerek, “Atatürk 1923'te Türkiye Cumhuriyeti’ni kurar kurmaz buğday enstitüsü kurmuş. O günlerde 15 bin çeşit buğday olduğu analiz edilmiş. Yurt dışına birini görevlendirmiş, o kişi döndüğünde Eskişehir'i işaret edince Atatürk ‘bu kıraç topraklarda nasıl olacak’ deyince, ‘esas orada olacak’ demiş. Soy ismini de oradan alıyor, kendisi İnan Kıraç'ın babası.” dedi.

Adıgüzel, “Böyle bir buğday hikâyesi olan ülkede buğdaya 1 TL'lik zam veriyorsan buğday ekme diyorsun. Geçen yıl 12 milyon ton almışken bu yıl 3,5 milyon ton alacağım demek, ithal edeceğim demek. Ülkede buğday üretimini durduracağım demek. Eğer çayda ve buğdayda yaptığınızı fındıkta da yapmaya kalkarsanız, yani üretim maliyetinin altında fiyat açıklamaya kalkarsanız size Ordu'nun ve Giresun'un meydanlarını dar ederiz.” diye ifade etti.

“En az 150 TL olmak zorunda”

Mustafa Adıgüzel, “Geçen yıl fındık taban fiyatı 84 TL idi. TÜİK enflasyonu yüzde 75… O hesaptan bile baksanız 147 TL olması lazım. Biz en az 4 dolar olmalı diyorduk. Eylül ayı dolar beklentisinden hesaplarsanız 148 TL yapıyor. Bir de maliyet hesabı var üzerine yüzde 30 refah payı eklenen ancak maliyet henüz belli değil. TMO geçen yılın fındığını 130 TL'den sattı, demek ki 130 TL'nin altına zaten inemez. Dolar ve enflasyon hesabıyla, ki o da TÜİK'in enflasyonu, bizim savunmamız gereken fındık kilogram fiyatı en az 150 TL olmak zorundadır.” dedi.

Adıgüzel, “Genel başkanımıza bu konuyla ilgili bir rapor verdim, ayrıca fındık kanunu teklifimiz var. Tekrar söylüyorum, çayda ve buğdayda yaptıklarını fındıkta yapıp 8 milyon insanın canını okumaya kalkarlarsa onlara bu meydanları dar edeceğiz.” diyerek konuşmasını tamamladı.

EMEP, Fındık Fiyatını Belirleme Komisyonu Kurulması İçin Çağrı Yaptı EMEP, Fındık Fiyatını Belirleme Komisyonu Kurulması İçin Çağrı Yaptı

Editör: Merve Tepecik